Oglasi - Advertisement

Bolje je da cijeli život budete same nego sa njima.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Iako se pojam „savršenosti“ razlikuje od osobe do osobe, neki horoskopski znakovi jednostavno se teže snalaze u ulozi dobrih supružnika. Postoje znakovi koji imaju veće šanse za uspješan bračni život, dok drugi mogu imati poteškoće u tome. Evo nekoliko horoskopskih znakova koji, prema astrolološkim tumačenjima, možda nisu najbolji izbor za životnog partnera:

Ovan

Ovaj vatreni znak poznat je po svojoj snažnoj energiji i želji za izazovima, zbog čega se teško uklapa u tradicionalni bračni odnos. Muškarac Ovan stalno traži nove stimulanse i avanture, što može izazvati dosadu u braku. Iako možda neće odmah tražiti razvod, Ovan je sklon neverstvu jer mu je potrebna veća sloboda i uzbuđenje. U braku mu je teško održati stabilnost jer stalno traži nešto više.

Vodolija

Vodolije se poznaju po tome što vrlo malo vjeruju u tradicionalne institucije poput braka. Za njih je brak često sinonim za gubitak slobode, a oni se bolje snalaze u opuštenim, nedefiniranim odnosima. Vodolije često imaju poteškoće u vezivanju za jednu osobu, naročito u mladosti. Iako s godinama mogu postati odani partneri, u mladosti i srednjim godinama njihova težnja za nezavisnošću može dovesti do problema u braku. Vodolije često preferiraju prijateljstvo u odnosu na bračnu obvezu.

Vaga

Muškarac Vaga poznat je po svojoj neodlučnosti i traženju balansa u životu, što često znači da preferira dominantnijeg partnera u braku. Iako se može dobro slagati s takvim partnerom dok sve ide glatko, u kriznim situacijama neće biti dovoljno inicijative ni odlučnosti. Zbog svoje nesigurnosti i sklonosti izbjegavanju konflikata, muškarci Vage često nisu najbolji izbor za vođenje obiteljskog života i biti glavom porodice.

Svaki znak ima svoje specifične osobine, ali ovi znakovi se, prema nekim astrolozima, možda teže snalaze u ozbiljnim i stabilnim bračnim odnosima.

BONUS TEKST

Najzdravije jelo, nalazilo se još na trpezi naših baka: Kačamak

Kačamak je tradicionalno jelo koje je bilo neizostavni deo trpeze naših baka i veoma je popularno u mnogim zemljama Balkana, kao i u nekim delovima sveta. Ova jela sa sličnim sastavom pripremaju se i u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Makedoniji i Turskoj, a poznata su pod različitim imenima kao što su palenta ili polenta.

  • Reč „kačamak“ potiče iz turskog jezika, od reči „kaçamak“, što znači kaša. S druge strane, reč „polenta“ dolazi iz latinskog jezika i označava zdrobljeno zrno, često kukuruza. Iako su kačamak i palenta vrlo slična jela, mnogi tvrde da su to dva različita jela zbog razlike u pripremi. Naime, dok se palenta najčešće pravi od kukuruznog griza ili žutog kukuruznog brašna, kačamak se pravi od belog kukuruznog brašna.

Za mnoge, kačamak je simbol tradicije i jednostavnog života. Smatra se da kačamak potiče sa prostora Balkana, ali istraživanja pokazuju da je ovo jelo zapravo nastalo u severnoj Italiji, gde je bilo tipično seosko jelo.

  • U istočnoj Srbiji, kačamak je bio popularno jelo, naročito u vreme posta, jer je često zamenjivao hleb. Kada nije bio post, imućniji su ga obogatili sa istopljenim puterom ili mašću i dodavali nadrobljeni sir. Bogatiji slojevi su kačamak umakali u zagrejanu „spržu“, što je tradicionalno jelo iz Južne Srbije.

Za mnoge siromašnije porodice, kačamak je bio jeftino i zasitno jelo koje su pripremali sa belim kukuruznim brašnom, dok su u Homolju kačamak pripremali samo za praznike ili seoske slave.

  • Zahvaljujući jednostavnosti u pripremi i hranljivosti, kačamak je bio i ostao jedan od omiljenih jela, prepunog energije i nutritivnih vrednosti, koje se često spominje kao simbol tradicije, ljubavi prema porodici i poštovanja običaja.

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here