Tragična priča Sofi Smit: Kako osteoporoza povezana sa trudnoćom menja život mlade majke
Iako ima samo 26 godina, Sofi Smit već se suočava sa teškom realnošću života sa invaliditetom. Ova mlada majka dvoje dece, šestogodišnjeg Noe i desetomesečnog Henrija, većinu svog dana provodi u električnoj fotelji sa naslonom za noge, dok joj je majka Ester prisutna kako bi joj pomogla u čuvanju dece. Iako njen sin Noa pokušava da je oraspoloži rečima da je „baš super i takva“, Sofi je, nažalost, svesna da je njena realnost daleko od srećne i optimistične.
Početak problema: Trudnoća koja je promenila sve
- Sofi je postala žena sa invaliditetom zbog teških preloma kičme i kuka koje je doživela tokom porođaja. Problemi su počeli tokom trudnoće s Henrijem, kada je Sofi doživela bolove u kukovima, koje su babice isprva smatrale normalnim za trudnice. Iako joj je preporučena fizikalna terapija, bol nije prestajao, već je, naprotiv, postajao sve intenzivniji. Sofi je opisivala te bolove kao da joj nož prolazi kroz kuk svaki put kad bi pokušala da zakorači, ali su je babice i dalje uveravale da je to sasvim normalno.
Sofina odlučnost da potraži pomoć na kraju je dovela do prve posete hitnoj pomoći, kada je bol postao nepodnošljiv. Iako je dojila svog sina Henrija, što je dodatno otežavalo stvari, Sofi je bila poslata kući sa receptom za lek protiv bolova, uprkos tome što je ta praksa bila kontraindicirana za dojilje. Ovaj trenutak je bio samo početak njene borbe.
Drugačija stvarnost: Prelom kičme i slomljena nada
- Situacija je postajala sve gora, i dva meseca kasnije, dok je držala Henrija u rukama, Sofina leđa su jednostavno popustila. “Počela sam da vrištim za Noom, rekla sam mu da stane pored Henrija kako ne bi pao, dok sam se, plačući od bola, dovukla do dnevne sobe da pozovem majku”, priseća se Sofi.
Nakon posete bolnici, dijagnoza je bila šokantna – prelom kičme. Iako joj je doktor saopštio tu ozbiljnu dijagnozu, Sofi je opet bila poslata kući bez odgovarajuće dijagnoze, terapije ili plana lečenja. Preporučeno joj je da čeka tri meseca na pregled kod specijaliste, što je bilo gotovo nemoguće zbog ozbiljnosti njenog stanja.
Retka dijagnoza: Osteoporoza povezano sa trudnoćom
Iako je bilo jasno da Sofina situacija zahteva hitnu pažnju, njena borba se nastavila. Na kraju je otišla na privatnu kliniku, gde joj je dijagnostikovana osteoporoza povezano sa trudnoćom (PAO), retko stanje koje uzrokuje krhkost kostiju tokom ili nakon trudnoće. Otkriveno je da Sofi ima osam preloma kičme, dve ekstruzije kičmenih pršljenova i prelom kuka. Osim toga, izgubila je četiri centimetra u visini, a gustina njenih kostiju bila je na nivou starije žene u menopauzi.
Iako je bila očajna zbog ozbiljnosti svog stanja, Sofi je pronašla bar malo utehe u činjenici da nije preuveličavala svoju situaciju. “Teško mi je da prihvatim koliko su moje povrede ozbiljne, ali mi je samo lakše jer znam da nisam ja preuveličavala”, priznaje ona.
Trenutno stanje i borba za bolji život
- Danas, Sofi pokušava da obnovi kosti uz pomoć injekcija, ali je svesna da će posledice kasne dijagnoze trajno uticati na njen život. Kako kaže, ne postoji deo njenog života koji nije dotakla bolest. Ipak, njena borba nije gotova. Sofi je odlučna da polako povrati kontrolu nad svojim životom kako bi mogla da bude mama kakvu njeni sinovi zaslužuju.
Alarmantni simptomi koje ne treba ignorisati
Sofi nije jedini slučaj. Ovaj zdravstveni problem javlja se u najmanje 49 trudnoća godišnje u Velikoj Britaniji, ali lekari veruju da je broj zapravo veći, jer je dijagnosticiranje ovog stanja često otežano. Profesor Stjuart Ralston sa Univerziteta u Edinburgu objašnjava da je osteoporoza povezano sa trudnoćom misteriozno stanje koje se javlja iznenada kod mladih, prethodno zdravih žena, bilo tokom trudnoće, bilo ubrzo nakon nje.
- Bol u leđima ili kukovima, kao i gubitak visine, trebaju se smatrati ozbiljnim alarmantnim signalima. Ovi simptomi ne bi smeli biti ignorisani, jer mogu ukazivati na ovo ozbiljno stanje koje može imati dugoročne posledice.
Zaključak: Važnost pravovremene dijagnoze i podrške
Sofi Smit je živi dokaz koliko je važno prepoznati i na vreme reagovati na simptome koji mogu ukazivati na osteoporozu povezanu sa trudnoćom. Bez pravovremenog pregleda i odgovarajuće dijagnoze, njeno stanje bi moglo imati mnogo gori ishod. Njena borba sa ovom retkom bolešću i njeno odlučivanje da se bori za bolji život za sebe i svoju decu služe kao inspiracija mnogima. Iako se suočava sa teškim izazovima, Sofi ne gubi nadu, već nastavlja da se bori, nadajući se da će jednog dana biti u mogućnosti da uživa u zdravijem životu sa svojom porodicom.