Često se kaže da privrženost koju unuci gaje jedni prema drugima nadilazi onu svojih roditelja i da je veza između baka i djedova s unucima bez premca u toplini. Unatoč tome, suvremena mladež, zaokupljena trivijalnim stvarima, često zanemaruje ono što je uistinu važno: posvetiti kvalitetno vrijeme obitelji i stvoriti trajna sjećanja s onima koje cijene.
Tek nakon gubitka onih koji su nam dragi, počinjemo žaliti za aspektima koje smo željeli eliminirati zajedno s njima, ali smo se na kraju suzdržali od toga.Deset fraza koje mogu duboko utjecati na bake i djedove uključuju: “Taj pristup je zastario; nitko to više ne radi na taj način.” „Ponavljate li još jednom tu istu priču?”Ne možete se baviti tom aktivnošću; previše ste poodmaklih godina za takve bavljenje.” „Nedostaje vam razumijevanje trenutnih okolnosti.
- “Nema potrebe da prisustvujete proslavi, jer bi vam to moglo predstavljati izazov.” „Koji je razlog što vam se čini da sve zahtijeva toliko vremena?”Nema nikakvog značaja; prestanite brinuti o tome.” “Što s tim? Sve starije osobe susreću se sa sličnim problemima.”Kad nas više ne budete mogli identificirati…” “Samo ste kod kuće; što imate zamjerke?” Koja im ponašanja uzrokuju bol, a ipak nastoje prikriti svoje osjećaje?
Kada unuci ne odgovaraju na pozive ili poruke, bake i djedovi mogu doživjeti osjećaje zanemarenosti i beznačajnosti; međutim, malo je vjerojatno da će te osjećaje otvoreno izraziti i umjesto toga nastojat će racionalizirati ponašanje svojih voljenih.
Pokazivanje nestrpljivosti tijekom razgovora, bilo putem znakova nervoze ili nezainteresiranosti kada se razgovara o vlastitim iskustvima, može biti štetno jer ostavlja dojam da njihova priča u vašim očima nema značaj.Nije neuobičajeno da pojedinci ponavljaju istu priču više puta, što dovodi do gubitka strpljenja među mladima, bez obzira na njihovu dob.
- Kada unuci ne priznaju ručno izrađene darove, kulinarske kreacije ili trud uložen u te geste, bake i djedovi mogu primijetiti nedostatak recipročnosti u ljubavi, zbog čega se osjećaju podcijenjeno i necijenjeno od svojih potomaka.Zanemarivanje značajnih datuma može dovesti do osjećaja da smo zanemareni kada unuci ne priznaju rođendane ili godišnjice. Neslaganja ili nedostatak poštovanja prema njihovim vrijednostima također mogu pridonijeti ovom osjećaju.Oštro suprotstavljanje njihovim stavovima ili odbacivanje njihovih vrijednosti može potkopati njihovo povjerenje.
Česta otkazivanja posjeta mogu biti jako uznemirujuća za bake i djedove, osobito kada njihovi unuci obećaju posjete samo da bi ih kasnije povukli. Iščekivanje kvalitetnog zajedničkog provođenja vremena za njih je značajno jer njeguju priliku za iskrene razgovore.Posvećivanje prekomjernog vremena mobitelima tijekom posjeta, uz zanemarivanje baka i djedova zbog privlačnosti ovih uređaja, predstavlja posebno nečuven oblik nepoštivanja.
Bake i djedovi često uživaju u pružanju pomoći, a za njih može biti obeshrabrujuće kada ih njihovi unuci ne uključe u važne odluke ili ne traže njihov savjet.
Ismijavanje njihovih navika ili načina života kroz humor u vezi s njihovim osobinama ili ranjivostima može dovesti do osjećaja nesigurnosti, stavljajući ih u izuzetno nezgodnu situaciju.