Ovo izvješće ističe uzbudljivu priču o ženi koja se hrabro borila s bolešću i izražava svoje nepokolebljivo uvjerenje da se nikada ne predaje. U današnjem svijetu mnogim pojedincima prioritet je gomilanje materijalnih dobara bez brige za budućnost. Ipak, kada bolest stigne nepozvana, postaje prekasno, a jedina želja je ozdraviti.
U ranim jutarnjim satima siječnja 2022. Slađana Veličković, 53-godišnja majka troje djece s prebivalištem u Zemunu, osjetila je iznenadnu i neobjašnjivu bol u leđima. Ova nepredviđena nelagoda djelovala je kao signal da nešto nije u redu. Bez njezinog znanja, ovaj će incident pokrenuti duboko putovanje jer je započela odlučnu borbu za svoj život. Unatoč tome što voli jogu, duge šetnje, čitanje i druženja, Slađanin život doživio je neočekivani preokret. Ujutro 26. siječnja 2022. naglo ju je probudio njezin radni alarm točno u 5:45. Međutim, dok se okrenula u krevetu, jaka bol u leđima zaustavila ju je u njezinom naumu.
- Osjećaj je bio mučan, drugačiji od svega što je ikada prije osjetila. Dok su emocije navirale, suze su joj ispunile oči. U stanju šoka probudila je supruga iz sna i otkrila mu da se ne može pomaknuti. Uznemiren, pokušao ju je podići, ali njezin ga je uznemireni vrisak prestrašio, natjeravši ga da je pažljivo vrati u krevet. Od tog trenutka nadalje, sljedeća dva i pol mjeseca, krenula je u potragu za razotkrivanjem misterija koji se odvijao u njoj. Tražeći odgovore, posjetila je više liječnika, a svi su dijagnosticirali njezino stanje kao uklješteni živac.
Slađana se, međutim, izrazito ne slaže s njihovom intuitivnom procjenom. Posjedovala je duboku svijest o vlastitom tijelu i bila je sigurna da je dijagnoza koja joj je dana pogrešna. Stalna bol u sredini leđa služila je kao jasan znak značajnijeg problema. Jasnoća je nastala tek nakon provedene magnetske rezonancije. Nalazi su pokazali tumor koji je bio specifično smješten na četvrtom kralješku i inkapsuliran. Nakon neurokirurgije Slađana je doživjela nevjerojatnu transformaciju.
Nakon buđenja iz anestezije, zapanjeno je otkrila da je intenzivna bol koju je osjećala potpuno nestala u roku od tjedan dana. Naknadno ju je dr. Bogoslavljević obavijestio da je tumor zloćudan i posumnjao da se radi o plazmocitomu. U tom trenutku ti pojmovi za nju nisu imali nikakav značaj. Nakon dijagnoze, savjetovao ju je da posjeti hematologa. Samo mjesec dana nakon operacije Slađana se našla na bolničkom odjelu gdje su tekle pripreme za biopsiju koštane srži.
Samo pet dana kasnije potvrđena je dijagnoza multiplog mijeloma. Budući da nisam bio upoznat s tim pojmom, brzo sam potražio informacije na internetu i otkrio da je to rijetka i agresivna bolest koja utječe na koštanu srž, a koja je povezana sa stopom smrtnosti od oko 85%. Međutim, tu sam odlučio prekinuti svoje istraživanje, budući da mi predanje smrti nikada nije dolazilo u obzir. Umjesto toga, odlučio sam se suočiti s ovim novim izazovom s postojanom odlučnošću.
- Slađanin suprug od samog početka bio je potpuno svjestan okolnosti. Ipak, stvarnu su dijagnozu pokušali sakriti i od djece i od Slađanine majke, koja je već proživjela bolan gubitak djeteta. U početku smo odlučili ne otkriti dotičnu dijagnozu kako bismo izbjegli izazivanje nepotrebne brige. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, dječja znatiželja je rasla, što ih je dovelo do toga da naiđu na informacije koje je trebalo razjasniti. Postalo nam je jasno da je naša metoda bila pogrešna. Kao rezultat toga, odlučili smo im ponuditi smjernice za nadolazeće faze. Uz cijenjenu stručnjakinju, profesoricu dr. Jelenu Bilu, na čelu, apravljen je plan liječenja, a Slađana je promptno započela s kemoterapijom.
Tijekom četvrtog i petog ciklusa, primila je ukupno petnaest tretmana zračenjem specifično usmjerenih na mjesto tumora. Nakon šest ciklusa kemoterapije i pozitivnih rezultata krvnih pretraga, sljedeća faza uključivala je prikupljanje matičnih stanica. Ubrzo nakon toga, otkriveno je da će joj trebati ne samo jedna, već dvije transplantacije.
Prva operacija obavljena je u svibnju, a sljedeći je zahvat zakazan za rujan 2023. Ova bolest prvenstveno je izazvana stresom, a nažalost, u ovom trenutku ne postoji poznati lijek. Međutim, bitno je primijeniti sve moguće strategije kako bi se smanjio njegov utjecaj. Budući da sam se i sam suočio s izazovima koje donosi ova situacija, smatram da me jasna svijest o krajnjem cilju motivira da uložim potreban napor. Ako osjećate trajni umor ili nelagodu u kostima ili bubrezima, bilo bi preporučljivo napraviti krvne pretrage, s posebnim naglaskom na biokemijske. Prema Slađaninim riječima, varijacije u određenim parametrima mogu pomoći u ranom prepoznavanju ovog stanja.