DODATNI TEKST
Kako postupate s talogom kave? Skandinavci su priznati lideri u održivom razvoju i očuvanju okoliša. Norveška promiče ekološki prihvatljiva krstarenja, Švedska je dosegla razinu recikliranja koja zahtijeva uvoz otpada iz drugih zemalja zbog iscrpljivanja resursa, a Danska je, između ostalog, provela daljnje inicijative. Jedna značajna tvrtka, “Beyond Coffee”, sa sjedištem u Kopenhagenu, predstavila je osebujan koncept koji su prihvatile razne organizacije posvećene zaštiti okoliša i poticanju ekološki osviještenog načina života.
- Razmislite o ogromnoj količini kave koja se svakodnevno konzumira diljem svijeta i velikoj količini taloga koji se baca, bilo kod kuće ili u kafićima. Što dolazi sljedeće? Mnogi ljudi bi ostatak zemlje mogli smatrati nevažnim i bezopasnim. No, Danci tvrde da se najvrjedniji sastojci kave zapravo nalaze u otpadu koji se često baca. Kao jedna od nacija s najvećim konzumiranjem kave u svijetu, ova tvrtka preuzima inicijativu kupujući talog od kave iz kafića koji bi se inače bacio i koristi ga za uzgoj kamenica! Možete preuzeti i ulogu vlastitog uzgajivača.
Da biste to učinili, pomiješajte ohlađeni talog kave s micelijem, koji je vegetativni dio gljive sastavljen od razgranatih niti. Ova se mješavina zatim stavlja u posude, a razdoblje rasta traje četiri tjedna. Prva tri tjedna posude treba držati u toplom, tamnom okruženju koje simulira prirodne uvjete tla. Nakon ove početne faze, premještaju se u hladnije prostore koji nude veću vlažnost i više svjetla na tjedan dana.
- Nakon ove promjene počet će nicati bukovače. Potencijal za uzgoj gljiva opetovano s istim sedimentom također je naglašen, a taj se sediment distribuira lokalnim uzgajivačima za kontinuiranu upotrebu. Urbana farma koja se nalazi samo kilometar od trgovine nudi kamenice koje se uzgajaju na licu mjesta. Nadalje, domaći uzgajivači imaju mogućnost kupiti micelij zajedno s početnim kompletom izrađenim od recikliranih materijala, što im omogućuje uzgoj gljiva u vlastitom tlu kod kuće.
Unutar mjesec dana možete uživati u berbi vlastitih jestivih gljiva bukovača. U srpskim trgovinama kilogram bukovača košta oko 700 dinara. Budući da ova vrsta uzgoja gljiva nastavlja rasti na globalnoj razini, obuhvaćajući približno pet tisuća inicijativa, gljive i srodni sastojci mogu se nabaviti bez potrebe za posjetom Beyond Coffee.
- No, ako se nađete u blizini, svakako se isplati svratiti po uspomenu. Ova šalica, koja je djelomično izrađena od taloga kave, nudi ugodan doživljaj. “Prije nego što uopće natočite kavu, ona ima prekrasan miris kave”, veselo kažu, dok uzgajivači napominju: “To je spoj znanosti i umjetnosti!