Oglasi - Advertisement

Dr Radmila Ješić Vukićević, poznati gastroenterolog i hepatolog, istaknula je aktualnu problematiku masne jetre u suvremenom društvu. Medicinski nazvana steatoza, masna jetra sve se češće primjećuje kod mlađih osoba, uključujući tinejdžere i djecu. Ipak, najčešće se identificira kod osoba u 40-im i 50-im godinama. Masna jetra u djece često se javlja bez vidljivih simptoma, zbog čega je teško identificirati problem.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Međutim, rana dijagnoza i intervencija ključni su za izbjegavanje dodatnih komplikacija. Dr. Ješić Vukićević ističe važnost prestanka konzumiranja alkohola i prihvaćanja zdravijeg načina života za liječenje masne jetre. Ključni aspekt rješavanja ovog stanja uključuje skidanje prekomjerne težine, posebno za osobe koje pate od pretilosti.

Osim toga, bitno je ispitati i točno odrediti sve potencijalne metaboličke probleme povezane s mastima ili ugljikohidratima. Ako su određeni lijekovi povezani s pojavom masne jetre, može biti preporučljivo razmotriti njihovo zaustavljanje ili zamjenu. Strategija liječenja masne jetre usmjerena je na uklanjanje svih čimbenika koji pridonose njenoj pojavi, temeljnim metodama uključujući upravljanje kalorijama i povećanu tjelesnu aktivnost.

  • Dodatno, u određenim situacijama savjetuje se korištenje specifičnih suplemenata koji pomažu u regeneraciji jetre i nude antioksidanse. Vitamin C i vitamin E ključni su za zdravlje jetre jer pomažu u detoksikaciji tijekom početnih faza bolesti. Dr Ješić Vukićević je u emisiji “RTS Ordinacija” napomenula da se nijedan lijek nije pokazao univerzalno djelotvornim u liječenju masne jetre; međutim, nekim pacijentima bi dodaci poput sirutke mogli biti od pomoći.

Dok sirutka ne čisti izravno jetru, njezina povremena uporaba može ponuditi prednosti u određenim situacijama. Osim toga, nekoliko biljaka može pružiti potencijalne dobrobiti za jetru i može poslužiti kao komplementarni tretman. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predlaže različite metode prehrane za promicanje zdravlja jetre, posebno ističući mediteransku prehranu.

  • Ovaj pristup prehrani isključuje masnu i prženu hranu, stavljajući naglasak na povrće i mahunarke, uključujući grah, grašak i zelene mahune. Zalaže se za smanjenje konzumacije crvenog mesa i favorizira tjesteninu i proizvode od cjelovitih žitarica za doručak, dok se kloni prženih namirnica poput bureka, prženog mesa ili krumpira. Preporuča se da se osobe sa žučnim kamencima suzdrže od konzumiranja jaja, jer ona mogu pogoršati njihovo stanje.

DODATNI TEKST

Jeste li svjesni da smijeh može imati značajne blagotvorne učinke na naše tijelo i um? To je više nego samo pokazatelj vedrog raspoloženja; smijeh igra izuzetnu ulogu u našem ukupnom zdravlju. Kada se smijemo, naše tijelo proizvodi endorfine, hormone sreće koji doprinose osjećaju ugode i opuštenosti.

  • Ovi hormoni služe kao prirodni ublaživači boli i stresa i mogu čak poboljšati kvalitetu našeg sna. Smijeh ne samo da podiže naše raspoloženje, već i jača naš imunološki sustav. Istraživanja pokazuju da smijeh povećava razinu antitijela i potiče aktivnost stanica koje se bore protiv infekcija te tako jača obrambeni sustav organizma. Osim toga, smijeh pomaže u poboljšanju cirkulacije i opuštanju mišića, što može ublažiti napetost i megaloud.

Neki znanstvenici čak sugeriraju da smijeh može dovesti do duljeg života, jer smanjuje šanse od srčanih bolesti i pomaže u borbi protiv osjećaja depresije i tjeskobe. Uz sve te prednosti, smijeh se ističe kao jedna od najinstinktivnijih metoda za poboljšanje dobrobiti i poticanje povezanosti s drugima. Nije iznenađenje da se smijeh često naziva lijekom – više smijeha vodi do zdravijeg duha i tijela!

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here