Sigmund Freud istaknuta je osoba u psihijatriji, a njegove pronicljive ideje i dalje prihvaćaju mnogi, osobito u izazovnim životnim razdobljima. Mudar pojedinac trebao bi ove dvije stvari zadržati za sebe: renomirani psihijatar je ustvrdio da je to najučinkovitiji način da se zaštitite od zavidnih. Sigmund Freud (1856–1939) bio je austrijski neurolog koji je postao jedan od najznačajnijih mislilaca 20. stoljeća, priznat kao pionir psihoanalize. Rano je pokazao fascinaciju ljudskim ponašanjem i umom
- U početku se njegovo istraživanje usredotočilo na hipnozu, no kasnije se prebacio na korištenje razgovora kao terapeutske tehnike, postavljajući temelje za ono što danas nazivamo psihoanalizom. Njegov revolucionarni pristup razumijevanju ljudskog uma doveo je do izvanrednih otkrića koja su imala trajan utjecaj na različite društvene znanosti. Freudove teorije ne samo da su utjecale na psihologiju, već su se osjetile iu književnosti, filozofiji i drugim područjima ljudskog istraživanja.
Njegov se pristup usredotočio na otkrivanje nesvjesnih nagona koji utječu na djelovanje osobe. Sljedeće dvije ideje koje iznosi ključne su za nečiji život, zbog čega je korisno za svakoga da ih pažljivo pročita i razmisli o njihovom značenju. Oni služe kao pokazatelji koji nas mogu zaštititi od onih koji gaje zavist. “Ako želite sabotirati vlastite namjere, podijelite ih sa svima. Freud je smatrao da problem nije ukorijenjen u utjecaju drugih, već u nama samima: “Jednom kada počnete raspravljati o svojim namjerama, dobivate odobravanje slično onome za njihove uspjehe.” To dovodi do pada motivacije, entuzijazma i angažmana.
- Razgovaranje o planovima može umanjiti motivaciju, dovesti do gubitka interesa za njihovu stvarnu provedbu, jer naš mozak percipira da smo već izvršili mnoge zadatke. Može biti korisno da većinu svojih planova zadržite u tajnosti. “Pojedinci imaju tendenciju mjeriti svoja postignuća s vašima, a ako vaša postignuća nadmašuju njihova, to može dovesti do njihovog osjećaja nedostatnosti.
Da biste kultivirali ljutnju i ljubomoru među onima oko vas, jednostavno počnite raspravljati o svojim trijumfima. Svakako, imate sve razloge biti ponosni na svoja postignuća i ne biste trebali osjećati potrebu skrivati ih. Međutim, budite oprezni kada razgovarate o svojim uspjesima kako ne biste ispali hvalisavi, što bi moglo dovesti do osjećaja zavisti i ljubomore kod drugih.
- Budite svjesni svoje publike kako biste bili sigurni da ćete održati svoja prijateljstva. Slično načelo vrijedi za izazove i neuspjehe u životu. Ako često govorite o svojim iskustvima i sebi u negativnom svjetlu, neizbježno ćete privući energetske vampire koji napreduju na tuđoj nesreći.
BONUS TEKST
Evo kako razlikovati pravog prijatelja od lažnog. Vladeta Jerotić (1924.-2018.), istaknuti srpski psihijatar, filozof, teolog i pisac, svojim je radom i spoznajama dao značajan doprinos u različitim disciplinama. Nakon stjecanja medicinske diplome koncentrirao se na psihijatriju. Njegova predanost pacijentima i njegova stručnost u tom području postavili su ga kao cijenjenog liječnika i pedagoga.
- Jerotićevi interesi sežu daleko izvan područja medicine, jer se posvetio istraživanju vjere i filozofije. Njegovi spisi obrađuju teme uključujući razvoj, moral, slobodu i značaj života. Čitatelji diljem svijeta bili su očarani njegovom pronicljivošću i refleksivnom prirodom. Isticao se kao predavač, a mnogi i danas u njegovim propovijedima pronalaze inspiraciju i ohrabrenje.
Pozdravljao je rasprave o životnim izazovima i motivirao pojedince da krenu na osobno putovanje samoistraživanja. Njegovi govori i spisi često su se bavili temama kao što su međuljudski odnosi, partnerstva, brak, roditeljstvo i prijateljstva. U našoj potrazi za prijateljstvima obično ovisimo o zajedničkim interesima, dobroti njihovog karaktera, zajedničkim vrijednostima i sposobnosti da ovisimo jedni o drugima. Međutim, što se događa kada prijatelj istakne pogrešku koju smo napravili? Kako reagiramo u takvim situacijama?