Oglasi - Advertisement

Povremeno zatezanje ili grčevi u mišićima potkoljenice koji se mogu proširiti na bedra često su rezultat nedostatka minerala u tijelu, često povezani s intenzivnim znojenjem. Međutim, ti simptomi također mogu ukazivati ​​na ozbiljne probleme poput suženja ili potpunog začepljenja arterija u nogama.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Prema riječima dr. Dragice Stepić, specijalistice opće kirurgije, bolna mjesta ili osjećaj zatezanja ukazuju na probleme s arterijama bedra, a moguće su i sužene arterije u preponama ili zdjelici. U takvim slučajevima radi se pregled koji uključuje procjenu pulsa na nozi i provjeru eventualnih promjena na koži stopala uslijed ishemije.

Grčevi u nogama su iznenadni, bolni spazmi mišića koji se obično javljaju u potkolenicama ili stopalima, najčešće tokom noći ili posle fizičkog napora. Do njih može doći zbog dehidratacije, nedostatka minerala poput magnezijuma i kalijuma, loše cirkulacije ili naprezanja mišića. Grčevi su često kratkotrajni, ali mogu biti veoma neprijatni i poremetiti san. Prevencija uključuje pravilnu hidrataciju, balansiranu ishranu i lagano istezanje pre spavanja.

  • Potom se provodi određivanje color Doppler indeksa koji omogućuje procjenu odnosa krvnog tlaka u nogama i krvnog tlaka u rukama, čime se dobiva podatak o tome koliko učinkovito tijelo opskrbljuje noge krvlju kroz manje krvne žile. . Nakon pregleda liječnik odlučuje o potrebi hitne angiografije ili kontrastnog snimanja te primjeni revaskularizacijskih metoda, kao što je ugradnja stenta ili premosnice, ako je potrebno.

U slučaju blage vaskularne stenoze preporuča se konzervativno liječenje s naglaskom na redovitu tjelesnu aktivnost, uključujući svakodnevno hodanje, čak i izvan bolnih zona, čime se poboljšava protok krvi. Od iznimne je važnosti i prestanak pušenja, jer se pokazalo da pušenje ubrzava i pogoršava aterosklerozu te povećava rizik od komplikacija poput gangrene, zaključuju stručnjaci.

BONUS TEKST

Grčevi u nogama su iznenadni, bolni mišićni spazmi koji se često javljaju u mišićima potkolenice, butine ili stopala. Najčešće traju nekoliko sekundi do nekoliko minuta, a mogu se javiti tokom odmora, vežbanja ili noću dok osoba spava.

Uzroci grčeva u nogama: Grčevi u nogama imaju različite uzroke. Najčešći su:

Dehidratacija i nedostatak elektrolita – manjak natrijuma, kalijuma, kalcijuma ili magnezijuma može izazvati grčeve jer su ti minerali ključni za mišićnu kontrakciju.
Nedovoljna cirkulacija – smanjen dotok krvi može dovesti do slabijeg snabdevanja mišića kiseonikom.

Prekomerni napor ili nedovoljno istezanje mišića – intenzivan fizički napor ili naglo opterećenje mišića, posebno kod sportista, može uzrokovati grčeve.

Loš položaj tela – dugo sedenje ili nepravilna pozicija tokom spavanja može opteretiti određene mišiće.

Hronične bolesti i lekovi – dijabetes, problemi s bubrezima, jetrom ili štitnom žlezdom, kao i neki lekovi poput diuretika, mogu izazvati sklonost ka grčevima.

Trudnoća – zbog dodatnog opterećenja mišića i neravnoteže elektrolita, trudnice češće osećaju grčeve u nogama.

Kako ublažiti grčeve u nogama:

Istezanje i masaža – istegnite zahvaćeni mišić nežnim pokretima i masirajte ga kako biste poboljšali cirkulaciju i opustili grč.

Topli ili hladni oblozi – primena toplog obloga može opustiti mišiće, dok hladni oblog može smanjiti bol.

Dovoljna hidratacija – pijte dovoljno vode tokom dana kako biste održali ravnotežu elektrolita u organizmu.

Dodaci ishrani – uzimanje suplemenata magnezijuma, kalijuma ili kalcijuma može pomoći u prevenciji grčeva.

Lagane vežbe pre spavanja – istezanje pre odlaska na spavanje može smanjiti noćne grčeve kod osoba koje ih često osećaju.
Redovna fizička aktivnost – jačanje mišića može smanjiti učestalost grčeva.
Prevencija grčeva u nogama:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here