Otkrijte 10 iznenađujućih metoda za uključivanje jabučnog octa u vaš svakodnevni život za razne prednosti. Jabučni ocat pokazao se kao izuzetno prilagodljiv proizvod za brojne primjene u kućanstvu. Evo nekoliko načina kako ga integrirati u svoje svakodnevne aktivnosti: Za održavanje svježine cvijeća pomiješajte 2 žlice jabučnog octa i 3 žlice šećera s 1 litrom tople vode.
- Ova jedinstvena formula pokazala je svoju sposobnost produljenja životnog vijeka cvijeća. Za učinkovito uklanjanje tvrdokornih mrlja s tepiha, napravite jaku otopinu miješanjem 1 žlice deterdženta za suđe, 1 žlice bijelog octa i 2 šalice tople vode. Kako biste izbjegli nakupljanje leda na automobilskim staklima, pomiješajte jabučni ocat i vodu u omjeru 3:1 i tom mješavinom očistite stakla na vozilu.
Učinkovita mješavina sode bikarbone, octa i vode dobro služi za čišćenje odvoda. Započnite dodavanjem pola šalice sode bikarbone u odvod, a zatim dodajte šalicu octa i jednaku količinu prokuhane vode. U borbi protiv plijesni, nerazrijeđeni ocat pokazao se vrlo učinkovitim. Samo poprskajte ocat na pljesniva mjesta i temeljito istrljajte grubom spužvom. Za učinkovito uklanjanje klica u kuhinji, jaka otopina može se napraviti miješanjem jednakih dijelova octa i vode.
- Ova moćna mješavina dobro funkcionira za brzu dezinfekciju mikrovalne pećnice i raznih alata za rezanje. Za čišćenje glave tuša pripremite mješavinu jednakih dijelova octa i vode, zatim zagrijavajte ovu otopinu oko 5-7 minuta. Da biste uklonili korov, nanesite 25% otopinu jabučnog octa direktno na zahvaćeno mjesto prskanjem. Kako biste smanjili nakupljanje masnoće na površini pećnice tijekom kuhanja, napravite mješavinu vode i octa koju ćete koristiti tijekom rutine čišćenja.
Za rješavanje problema s celulitom pomiješajte ulje vitamina E s jabučnim octom u omjeru tri prema jedan i umasirajte ovu mješavinu u kožu dva puta dnevno kako biste smanjili vidljivost celulita.
DODATNI TEKST
Procjenjuje se da oko jedna od deset osoba u svijetu, pa tako i kod nas, boluje od dijabetesa. Većina ovih slučajeva odnosi se na dijabetes tipa 2, koji se događa kada tijelo ne koristi pravilno inzulin, što dovodi do poteškoća u upravljanju razinama šećera u krvi. Nutricionistica i dijetetičarka Jovana Srejić Ferluga ukazuje da je dijabetes dosegao epidemijske razmjere i kod odraslih i kod djece.
- Većina pacijenata koji traže konzultacije obično se suočavaju s problemima povezanima s kontrolom glikemije, koji mogu proizaći iz inzulinske rezistencije ili dijabetesa tipa 2. Nutricionist napominje da osobe s ovim stanjem često pokazuju povećanu tjelesnu masu, povećane količine nezdravih masti i smanjene razine zaštitnog ili “dobrog” HDL-a. Loš odabir hrane može dovesti do viših razina šećera i inzulina u krvi, izazivajući upalne reakcije.
Od tri primarna makronutrijenta koja opskrbljuju energijom – ugljikohidrata, proteina i masti – ugljikohidrati imaju najveći učinak na razinu šećera. Stoga bi ugljikohidrati trebali biti prioritet kada se razmatraju različite skupine namirnica. Kao uzrok ove pojave naš sugovornik navodi razgradnju ugljikohidrata na jednostavne šećere koji se potom apsorbiraju u krvotok. Ugljikohidrati se mogu podijeliti u dvije kategorije: jednostavne i složene, a škrob i vlakna služe kao primjeri.
- Za razliku od drugih vrsta ugljikohidrata, vlakna se ne metaboliziraju niti apsorbiraju u tijelu na sličan način, što znači da ne podižu razinu šećera u krvi. Šanse za komplikacije su svedene na minimum. Ako imate preporuku optimalnog “neto” udjela ugljikohidrata za dnevnu konzumaciju ili po obroku, evo detaljnog vodiča kako ga pravilno izračunati. Nutricionisti savjetuju da provjerite ukupni udio ugljikohidrata u nekoj namirnici ili obroku, a zatim od ukupnog ugljikohidrata oduzmete udio vlakana.
Ovaj izračun rezultirat će “neto” količinom ugljikohidrata. Na primjer, ako šalica miješanog povrća sadrži 10 grama ugljikohidrata i četiri grama vlakana, neto ukupni ugljikohidrati bili bi šest grama. Konzumacija velike količine ugljikohidrata u jednom obroku može uzrokovati porast razine šećera u krvi na opasno visoke razine, posebno za osobe s dijabetesom. S druge strane, pridržavanje dijete s niskim udjelom ugljikohidrata pomaže u izbjegavanju skokova šećera u krvi i uvelike smanjuje šanse za razvoj komplikacija poput bolesti srca, bolesti bubrega i oštećenja vida.
- Iako bi moglo biti privlačno, preporučljivo je kloniti se određene hrane koju bi trebalo izbjegavati. Popis namirnica koje treba izbjegavati iz nutritivnih razloga ukazuje na to da je neophodno kloniti se namirnica koje sadrže jednostavne šećere. To uključuje slatkiše, kolače, proizvode od bijelog brašna (kao što su peciva, tjestenina i pizza), komercijalno proizvedene sokove, med, nektar agave, javorov sirup, sušeno voće, zapakirane voćne jogurte, žitarice kupljene u trgovini, bijela riža i pomfrit.
Koje se alternative mogu razmotriti? Uključite namirnice od cjelovitog zrna kao što su kruh, tjestenina i smeđa riža, kao i chia sjemenke, lanene sjemenke i izbor brašna od orašastih plodova i sjemenki, uključujući brašno od badema, kokosa, konoplje i sezama. Nadalje, dodajte zobene, ražene ili ječmene pahuljice, svježe sokove i voće s niskim glikemijskim indeksom, a kao prirodni zaslađivač odaberite steviju.
- Jovana Srejić Ferluga predlaže da umjesto pomfrita kao prilog odaberete tikvice ili korabice. Osim toga, od cvjetače možete napraviti tijesto za pizzu i pripremiti špagete od tikvica. Za desert razmislite o posluživanju kuhane pšenice s orašastim plodovima ili pireom od kestena.