Mnogi običaji koje danas vrijeđamo nekada su bili dio svakodnevice naših predaka, čije se poštivanje ne dovodi u pitanje. Sigurno ste čuli mnoge priče o starim običajima vezanim za bračnu noć, koji se posebno poštuju u južnoj Srbiji. Neki i danas opstaju u određenim društvenim skupinama – poput provjeravanja plahti na mrlje od krvi, gdje mladenci obavljaju svoje prve “bračne dužnosti”.
- Razlog je jasan. Ako ima krvi, mlada ulazi u brak nevina. Ali to nije jedino što u suvremenom društvu izaziva sumnje i strahove. Kad se mladenci prve bračne noći upuste u intimu, starije ženske ukućane stoje ispred vrata za slučaj da mlađima zatreba savjet o intimi. Psihologinja, studentica ženskih prava u Azerbejdžanu i žena koja je preživjela ovo iskustvo za “BBC Serbian” objašnjavaju koliko je sve to danas bolno.
Elmira (pseudonim, poznat redakciji BBC-ja) ima 27 godina, završila je fakultet i radi kao prevoditeljica. Roditelji su joj odabrali muža. Pristala je na brak “kako bi ugodila majci”. “Roditelji su mi susjeda izabrali za muža” “Bio nam je samo susjed i bili smo potpuno različiti, bio je neobrazovan i nismo imali ništa zajedničko. Braća su mi ga predstavila i rekli su da je dobar čovjek.
- Mama je bila sretna što sam se udala za susjedu jer sam mogla biti bliska njoj i uvijek znati što se događa”, započela je ispovijed za spomenuti portal. Elmira je više puta rekla svojoj majci da još ne želi zasnovati obitelj. Majka je o događaju ispričala rodbini, a oni su odmah počeli s pritiskom, sumnjajući da možda nije nevina. Ali te prve bračne noći zapravo je prvi put imala intimu.
Objasnila je da je njezin suprug, znajući to, potpuno zanemario njezine osjećaje i samopoštovanje. Pred vratima su slušale majka, svekrva i tetke Samo je legao na nju, a kad je njezina glava počela udarati o ormar, začula je kucanje na vratima i povišeni ženski glas iz susjedne sobe: “Hej, začepi! Kako nepristojno!” Iza vrata su Elmirina majka, dvije tetke, svekrva i još jedan daljnji rođak (koji kuca i viče) – njihova prisutnost tradicionalno je potvrda bračnih obveza i „činova tjelesne ljubavi“ koji su nužno ispunjeni.
- Jer je to bila mlada djevica. “Čuli su se i najtiši zvukovi”, prisjeća se Elmira. Tko je “Eunji”? Ova dalja rodica ovdje se pojavljuje kao “engi” – udata žena koja odmah nakon vjenčanja odlazi u dom mladenaca i cijelu noć sjedi u sobi do spavaće sobe. Jedna od njezinih dužnosti bila je davanje savjeta, a ideja je bila da seksualno neiskusne mladenke uvijek mogu istrčati iz spavaće sobe i potražiti savjet od starijih, iskusnijih žena.
Još jedna dužnost inženjera je ukloniti plahte nakon prve bračne noći. Krvave mrlje na njoj dokazivale su rodbini da su bračne obveze ispunjene. Kada ukućani vide krv, okupljaju se kako bi čestitali mladencima, a tek nakon toga se svadbena svečanost smatra završenom. Shakra Ismail, koja proučava prava žena u Azerbajdžanu, kaže za BBC na srpskom: “Zato je prva bračna noć obavijena tolikom tajnom – što će plahte otkriti sljedećeg jutra?” Bez krvi, žena bi mogla biti ekskomunicirana i vraćena roditeljima “oštećena”.
- Nakon toga su je smatrali razvedenom i često joj je bilo teško ponovno se udati – možda je čak bila zlostavljana u roditeljskom domu. Ova tradicija svake godine postaje sve bolnija Psihologinja Elada Gorin kaže da je tradicija svake godine sve bolnija za žene. U današnjem svijetu u kojem sve više ljudi stupa u brak kasnije u životu i ima barem neko seksualno iskustvo prije braka, mladima nisu potrebni savjeti rođaka koji sjede u susjednoj sobi, a čija je uloga gotovo u potpunosti potvrditi djevičanstvo. nevjesta.
“I danas mnoge žene još uvijek vjeruju da je prisutnost inženjera normalna. Kada nova generacija odrasta u naprednijoj eri od svojih roditelja, nastaju traume, sukobi i bol”, ističe. Elada Gorina kaže da se neke žene s tradicijom nose relativno lako, dok druge traumu mogu proživljavati godinama. Žene se osjećaju žrtvama nasilja “U jednom slučaju, nakon prve bračne noći, nije bilo krvi na plahtama. Pa je cijela suprugova obitelj usred noći odvela mladenku liječniku da provjeri je li nevina”, objašnjava Golina. Golina je rekla da takvo zadiranje u ženinu privatnost može učiniti da se žena osjeća kao žrtva nasilja i izazvati joj dugoročnu traumu.