Razumijemo da će to predstavljati značajan izazov za vas, ali ako imate ove zdravstvene probleme, strogo se savjetuje da se klonite rajčice. Rajčice, omiljeno sočno crveno voće prepuno likopena i poznato po svom osvježavajućem okusu, nadaleko se obožavaju i smatraju sigurnom i visoko hranjivom namirnicom; međutim, važno je napomenuti da rajčica može imati određene štetne učinke.
- Pojedinci koji imaju određene simptome mogu biti dio posebne skupine kojoj se savjetuje da ne konzumiraju rajčice, navodi web stranica Onlymyhealth. Stanje poznato kao želučani refluks može biti pogoršano konzumiranjem rajčice. Budući da su po prirodi vrlo kisele, rajčice mogu izazvati žgaravicu kod osoba koje pate od gastritisa ili gastroezofagealnog refluksa. Važno je napomenuti da čak i ako ste dobrog zdravlja i nemate ove probleme s probavom, konzumiranje prekomjernih količina rajčice ili umaka od rajčice svejedno može dovesti do pojave ovih nepoželjnih simptoma.
Nelagodnost u zglobovima je još jedan potencijalni problem. Iznenađujuće, pretjerana konzumacija rajčice može dovesti do nelagode u zglobovima. To je zbog prisutnosti alkaloida poznatog kao solanin, koji potiče nakupljanje kalcija u tkivima, a rajčice su bogate ovim spojem. Kada postoji višak kalcija u tkivima, to može rezultirati upalom, bolom i oticanjem zglobova. Pretjerano nakupljanje kalcija u tkivima može dovesti do upale, boli i oteklina u području zglobova, što potencijalno može dovesti do komplikacija na bubrezima.
Rajčice također sadrže visoku koncentraciju oksalata, spoja koji može biti teško preraditi ako se pretjerano konzumira i može dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca. Štoviše, slatki crveni plod obiluje kalijem, koji također može utjecati na rad bubrega. Ključno je biti oprezan ako već imate problema s bubrezima.
- Alergijske reakcije na rajčicu su također moguće. Sastojak histamin koji jača imunitet prisutan je u rajčicama i pomaže u obrani tijela od virusa i bakterija. Možda je iznenađenje, ali alergijske reakcije uzrokovane histaminom u rajčicama prilično su raširene, a često se manifestiraju kao oticanje jezika ili osip, među ostalim neugodnim znakovima. Međutim, osobe kojima je dijagnosticirana alergija na rajčicu imaju znatno teže simptome.
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) je još jedno stanje koje može biti pogoršano konzumacijom rajčica. Za osobe koje pate od IBS-a, konzumacija rajčica potencijalno može izazvati niz neugodnih simptoma uključujući proljev, bolne grčeve, nadutost, plinove i zatvor. U takvim slučajevima preporučljivo je izbjegavati unos kisele hrane, poput rajčice.
Likopen, pigment prisutan ne samo u rajčicama nego i u raznim drugim izvorima hrane, ima izvanredne kardiovaskularne dobrobiti kada se konzumira u odgovarajućim količinama. Međutim, prekomjeran unos može rezultirati diskoloracijom kože ili razvojem likopenodermije.
Iritacija mjehura može biti uzrokovana hranom koja ima visok sadržaj kiseline, poput rajčice. Ako imate urinarnu inkontinenciju ili ste skloni drugim problemima s mokrenjem, savjetuje se da se klonite kisele hrane. Čak ni kuhanje rajčice neće ublažiti ovu brigu, jer su umak od rajčice i kečap još nepovoljnije opcije.
BONUS TEKST
Paradajz je poreklom iz zapadnog dela Južne Amerike, posebno iz oblasti današnjeg Perua, Ekvadora i severnog Čilea. Odatle se proširio u Meksiko, gde su ga uzgajale drevne civilizacije kao što su Maje i Asteci. U Evropu je stigao u 16. veku zahvaljujući španskim osvajačima. U početku su ga Evropljani smatrali otrovnim, ali je s vremenom postao omiljeni sastojak u kuhinjama širom sveta.Paradajz je zeljasta biljka koja može rasti kao jednogodišnja ili višegodišnja, u zavisnosti od klimatskih uslova. Plod paradajza je bobica koja može varirati u veličini, obliku i boji, uključujući crvenu, žutu, narandžastu, zelenu i čak ljubičastu.
Paradajz je izuzetno svestran sastojak u kulinarstvu. Može se koristiti sirov u salatama, kuvan u supama i sosevima, pečen, pržen, pa čak i sušen. Popularni su sastojci u mnogim svetskim kuhinjama, od italijanske (pizza, pasta sos) do meksičke (salsa, guacamole).
Paradajz nije samo osnovni sastojak mnogih jela, već i pravi čuvar zdravlja, pružajući brojne zdravstvene prednosti uz minimalne kalorije.