Oglasi - Advertisement

Nakon što je 23. maja u Ujedinjenim nacijama usvojena Rezolucija kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, u centru Beograda pojavio se kontroverzan grafit. Na zgradi u Knez Mihailovoj ulici, u samom srcu grada, osvanuo je veliki grafit na engleskom jeziku sa porukom: “Jedini genocid na Balkanu bio je nad Srbima”.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ovaj grafit potpisala je ultradesničarska grupa “Narodna patrola”. Na njihovom Telegram kanalu, 30. maja, objavljen je video grafita uz poruku: “Pamtimo, molimo se. Mnogi drugi nek se stide”. “Narodna patrola” poznata je po veličanju Ratka Mladića, koji je osuđen za genocid u Srebrenici, kao i po organizaciji protesta podrške Rusiji nakon invazije na Ukrajinu i napadima na izbjeglice i migrante.

Usvajanje Rezolucije u Ujedinjenim nacijama izazvalo je burne reakcije u Srbiji. Predstavnici vlasti u Srbiji protivili su se ovoj Rezoluciji, tvrdeći da se njome nepravedno pripisuje kolektivna odgovornost srpskom narodu. Uoči sjednice UN-a, u Beogradu su se pojavili bilbordi s porukom “Mi nismo genocidan narod”, uz istaknute grbove Srbije i Republike Srpske.

Rezolucija sama po sebi ne spominje nijedan narod niti državu. Njome se osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, te se ukazuje na činjenice utvrđene presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde, kao i domaćih sudova. Međutim, zvanični Beograd i vlasti Republike Srpske i dalje negiraju da je u Srebrenici počinjen genocid nad Bošnjacima u julu 1995. godine, nazivajući taj događaj “strašnim zločinom”.

Za genocid nad najmanje 8.372 Bošnjaka i druge ratne zločine u regiji Srebrenice, više od 50 osoba osuđeno je na ukupno oko 700 godina zatvora. Među osuđenima su i Radovan Karadžić, ratni predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, te Ratko Mladić, glavni komandant Vojske Republike Srpske, koji su obojica osuđeni na doživotne zatvorske kazne.

Ovaj grafit i reakcije na njega dodatno su podgrijali već postojeće tenzije i podjele u društvu, dok međunarodna zajednica nastavlja insistirati na priznavanju i suočavanju s prošlošću kao ključnom koraku prema trajnom miru i pomirenju na Balkanu.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here