Sloboda Mićalović je izložena kritikama zbog svog stava. Ona se smatra jednom od najuspešnijih glumica na domaćoj sceni, sa karijerom koja traje skoro 25 godina, tokom koje je ostvarila značajne uloge. O jednoj od tih uloga govorila je u emisiji “Balkanskom ulicom” pre nekoliko godina.Na pitanje voditeljke Vesne Dedić o komentaru svoje junakinje Simke Katić iz serije “Koreni” i o poziciji žene u to vreme u poređenju sa sadašnjošću, Sloboda je dala zanimljiv odgovor. U emisiji je izjavila da smatra da su se žene promenile, ali ne nužno na bolje, jer smatra da su, tražeći emancipaciju, stvorile nove probleme. Priznala je da nije sigurna da bi sada mogla živeti kao žena u to vreme.
„Verujem da smo doživele promene, ali ne nužno na bolje. Kroz proces emancipacije, tražile smo nezavisnost, ali smatram da smo time stvorile značajan izazov za sebe. Sa svojih 37 godina, nisam sigurna da bih mogla živeti kao Simka u to vreme.Uživam u tome što sam svoja, što imam svoje mesto, gde se moj glas čuje, nešto što je tada bilo nezamislivo i neprihvatljivo. No, suočavamo se sa teškoćom jer smo same sebi postavile visoke standarde – biti majke, domaćice, uspešne žene, supruge, lepe i negovane“, izjavila je tada.„Danas smo izgubile taj odnos, odnosno poštovanje prema supružniku. Brzo upotrebljavamo oštre reči, što nam onda nanosi štetu. One su bile mudrije. Čini mi se da je ženama prirođena mudrost, dok je muškarcima data snaga. Mislim da to premalo koristimo, jer umesto da koristimo tu snagu, često se upuštamo u verbalne sukobe i pokazujemo svoju snagu na pogrešan način. Nema potrebe za tim“, izjavila je glumica.
Stav Slobode Mićalović je dobio podršku od mnogih, koji su ga smatrali ispravnim, dok su drugi osudili i kritikovali njen pogled. Pozitivni komentari uključuju izraze kao što su „Svaka čast, trebalo bi više takvih žena da ima, onda bismo imali i džentlmena i kavaljera“ i „Kakva kraljica, svaka čast, bravo što si im to objasnila“, dok su drugi naglašavali da se “poštovanje mora zaslužiti”. Istakao se poseban komentar koji je glasio: „Još samo da kaže da, s obzirom da smo brze na jeziku, treba i brz šamar. To poštovanje prema suprugu u suštini je bilo samo preživljavanje. Ako izgovoriš nešto što mu se ne dopada, sledi fizičko kažnjavanje. To je, zapravo, taj odnos između mudrosti i snage. Mudro ćuti da izbegneš fizičko kažnjavanje.“