Oglasi - Advertisement

U našem društvu se osoba koja mora proći kroz niz zdravstvenih pregleda zbog određenog oboljenja ili zdravstvenog stanja često opisuje kao nekoga ko “obilazi doktore”. Međutim, izgleda da nije toliko problematično samo “obilaziti” koliko je problematično zakazivanje samih pregleda. Problemi koje pacijenti u Republici Srpskoj često susreću uključuju nedostatak ljekara i medicinskog osoblja, veliki broj pacijenata, te nedovoljan broj dijagnostičkih i drugih medicinskih uređaja. Zbog toga su često primorani da snose visoke troškove za preglede u privatnim klinikama i ambulantama.M.J. iz Banjaluke izjavljuje da se godinama suočava s problemima vezanim za štitnu žlijezdu.”Nakon zahvata kojem sam podvrgnuta prije tri godine, preporučeno mi je redovno kontrolisati stanje kod specijaliste svakih šest mjeseci. Međutim, naišla sam na problem prilikom zakazivanja. Da bih dogovorila pregled u Zavodu za nuklearnu medicinu na UKC RS, obavezna sam pozivati isključivo 20. u mjesecu na broj telefona na koji često nema odgovora”, izjavljuje naša sagovornica. Ističe da se nekoliko puta dogodilo da izostane s kontrolnog pregleda jer nije mogla stupiti u kontakt telefonom, a kada je otišla lično, obaveštena je da se termin može zakazati isključivo putem telefona.V.S. iz Mrkonjić Grada dijeli slično iskustvo.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

 

“Način zakazivanja za pregled štitne žlijezde na UKC RS pokazao se neučinkovitim. Često nema odgovora na telefon, a ako pozovete izvan 20. u mjesecu, kažu vam da su svi termini već popunjeni i da se javite sljedećeg mjeseca. Niko ne pita da li je hitno ili da li bolest može čekati još mjesec dana”, ističe V.S. Dodaje da je bila primorana da potraži privatnu medicinsku pomoć. “Nije problem platiti pregled u privatnoj ambulanti, ali je problem plaćati dvostruko. Razumem pritisak na zdravstveni sistem i izazove s kojima se suočavaju, ali ne razumem zašto ne mogu uspostaviti efikasniji sistem zakazivanja. Ovako kako trenutno funkcioniše, nije održivo”, naglašava.U vezi s tim, iz UKC RS tvrde da se rasporedi ljekara za ambulante za pregled štitne žlijezde objavljuju 20. u mjesecu, dva meseca unapred. “Nije tačno da je praksa da se zakazivanje za pregled štitne može obaviti samo 20. u mesecu i isključivo telefonom. Rasporedi ljekara za rad u ambulantama za pregled štitne žlijezde objavljuju se 20. u mesecu dva meseca unapred (na primer, u oktobru za decembar tekuće godine). Rasporedi su dostupni dok ima slobodnih termina, tokom celog meseca. Dnevno se obavi između 3 i 6 pregleda, a svakom lekaru se zakazuje 15 pacijenata”, izjavljuju iz UKC RS za MONDO. Takođe, naglašavaju da problemi nastaju kada pacijenti insistiraju na zakazivanju kod određenog lekara. “Pacijenti insistiraju na pregledu kod lekara čiji se termini brzo popunjavaju, često ne prihvatajući pregled od drugog lekara koji ima slobodne termine. Lekari nisu isključivo zaduženi za ambulantni rad, već učestvuju i u dijagnostičkom i terapijskom odseku, kao i odseku za PET/CT”, dodaju iz UKC RS. Ističu da pacijenti imaju opciju ličnog zakazivanja prilikom posete Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlezde UKC Republike Srpske. “Za pacijente koji ne žive u Banjaluci, važno je napomenuti da preglede štitne žlezde mogu obaviti i kod svojih endokrinologa u centrima iz kojih dolaze, a ne nužno samo u Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlezde UKC Republike Srpske. Važno je napomenuti da u tim centrima često postoji duži period čekanja za pregled”, naglašavaju. Dodaju da je tačno da je u funkciji samo jedan broj telefona za naručivanje na ambulantne preglede.

 

 

“Specifični brojevi telefona dostupni su za naručivanje na druge dijagnostičke pretrage u Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlezde, uključujući PET/CT i terapijsko odelenje. Planiramo poboljšati proces zakazivanja pacijenata za preglede štitne žlezde putem Call centra UKC Republike Srpske, koji već funkcioniše za naručivanje pacijenata za preglede u određenim organizacionim jedinicama, a očekujemo da će taj proces biti u potpunosti preuzet od 20. decembra 2023. godine”, izjavljuju iz UKC-a.U vezi s primedbama o izostanku odgovora na pozive, kažu: “Ne slažemo se s tvrdnjom da nema odgovora na telefonski broj, jer brojke naručenih i obavljenih pregleda govore suprotno. Na primer, u oktobru 2023. godine Klinički zavod za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlezde naručio je 1593 pacijenta. Ukupno je obavljeno 2098 pregleda, uključujući 1097 ultrazvučnih pregleda. Ovo pokazuje da, osim naručenih pacijenata, lekari tokom radnog vremena primaju i veliki broj nenaručenih pacijenata, kao i trudnice, porodilje, pacijente kojima je indikovan operativni zahvat i pacijente upućene iz drugih klinika. Od 1. januara do 23. novembra 2023. godine obavljeno je ukupno 17.613 ambulantnih pregleda i 9251 ultrazvučni pregled štitne žlezde. Ovi podaci su iz Kliničkog informacionog sistema UKC Republike Srpske.”Odbacuju i primedbe da je zakazivanje “nemoguća misija”. “Kada pogledamo činjenice, postavlja se pitanje: kako su svi ovi pacijenti uspeli da se naruče i obave pregled u Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlezde? Sigurni smo da uz malo dobre volje može se pronaći rešenje i za četiri pacijenta koji, kako tvrde, nisu uspeli da se naruče. Lista čekanja za ambulantne preglede u Kliničkom centru Ljubljana je 12 meseci. Lista čekanja u državnoj bolnici u Minhenu je 6 meseci. Lista čekanja u Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlezde UKC Republike Srpske je 2 meseca”, naglašavaju iz UKC-a RS.

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija. 

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode! 😎

Dobit ćete samo najkorisnije i najzanimljivije informacije prilagođene samo vama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here