Da li vam se ikada desilo da naiđete na neke neobične pojave tokom renoviranja kuće ili generalnog čišćenja? Većina ljudi naiđe na “obične gljivice” odnosno plijesan koja se vrlo lako zavuče u ćoškove kuće.
Nakon što je odlučila obnoviti svoj dom i ukloniti zastarjeli parket, jedna Australka podijelila je svoje osebujno otkriće.
Nakon što su njezine fotografije dospjele u javnost, dobile su burne reakcije i izazvale mnoštvo upita. Tražeći pojašnjenje, obratila se Facebooku, gdje su mnogi korisnici radili usporedbe s popularnom televizijskom serijom “Stranger Things” zbog sličnosti u prikazanoj sceni.
Posebno je jeziv izgled onoga što se čini kao “crne mreže” ispod starog parketa, evocirajući slike iz žanra horora.
Prema Daily Staru, žena je priznala da se boji i da nije sigurna u situaciju.
Unatoč brojnim pokušajima korisnika, nije pronađen konačan odgovor na misterij. Prevladava mišljenje da se to odnosi na micelij, koji je vegetativna komponenta gljiva koja se sastoji od tankih niti poznatih kao niti.
Jedan korisnik izrazio je svoj strah napisavši: “Iskreno sam uplašen.
Pojavilo se nekoliko stručnjaka koji su primijetili da prizor odstupa od konvencionalnih obrazaca plijesni.
Prema glasnogovorniku Državnog herbarija Brisbanea, predmetni predmet izgledom podsjeća na rizomorfe, ali čini se da ovom opažanju nedostaje logična koherentnost.
Tijekom tog intervala, dr. Heike Kemp, poznati stručnjak za proučavanje gljiva, izrazila je svoje mišljenje:
“Nedvojbeno je riječ o miceliju gljivičnog podrijetla. Velika je vjerojatnost da pripada bazidiomiceti”, pojasnila je, uz uvjeravanje da nema razloga za uzbunu.
Plijesan je rezultat vitalnih funkcija sićušnih gljivica čije spore slobodno lebde u zraku, taložeći se na svim vrstama predmeta i površina. Potrebno je ispuniti nekoliko uvjeta da bi se plijesan razmnožila, uključujući toplinu, vlagu i nedovoljnu ventilaciju. Podrumi i podzemni prostori koji su vlažni i pljesnivi postaju posebno privlačno okruženje za razvoj mikroorganizama. Kada je riječ o uklanjanju plijesni u privatnim i stambenim podrumima, koje korake treba poduzeti?
Bitno je započeti borbu protiv gljivica u početnoj fazi otkrivanja. Čak i male indikacije kao što su manje mrlje od plijesni ili mali plakovi mogu se riješiti neovisno upotrebom različitih antifungalnih sredstava. Ta se sredstva mogu lako nabaviti u bilo kojoj trgovini hardverom ili kućnim potrepštinama. Dok su prirodni lijekovi učinkoviti u borbi protiv plijesni, oni se također mogu koristiti.
Prije početka sanitacije, ključno je ukloniti sve namirnice iz podruma i prozračiti skladišni prostor. Osim toga, neophodno je poduzeti mjere opreza kao što su nošenje gumenih rukavica i korištenje respiratora kako bi se zaštitili od štetnih para i spora koji mogu biti prisutni u zraku.
Uklanjanje velike plijesni i primjetnog plaka zahtijeva ručno čišćenje alatima poput noža, lopatice ili vlažne krpe, nakon čega slijedi dodatni tretman.