Profesor dr. Dejan Čubrilo, stručnjak za sportsku medicinu i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, nedavno je u emisiji “RTS Ordinacija” istaknuo potencijalne negativne posljedice nepravilnog konzumiranja rasola i kiselog kupusa. Iako je kiseli kupus poznat po visokom sadržaju vitamina C, koji ima ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava, važno je razumjeti pravilan način uključivanja ove namirnice u prehranu. Bez obzira na to je li konzumiran sirov, ukiseljen ili u obliku soka, kiseli kupus pruža razne prednosti za opće zdravlje. Ali, ključno je znati da nepravilna konzumacija može rezultirati neugodnim simptomima poput nadutosti i plinova.

 

 

Osobe koje često imaju problema s plinovima često to povezuju s konzumiranjem rasola i kupusa. Međutim, vjerojatno nije isključivo slana voda uzrok plinova. Da biste to provjerili, preporučuje se pomiješati kašiku salamure u čašu vode i izbjegavati konzumaciju čiste salamure. Zanimljivo je kako naše stanovništvo ima jedinstvene navike. Ako bi netko pio čistu salamuru, to bi moglo izazvati ozbiljne probleme s probavom, ali kada se razrijedi u vodi, može pružiti korisne bakterije, objasnio je profesor. Prema njegovim riječima, kiseli kupus trebao bi biti ključna namirnica na srpskim stolovima tijekom zimskog razdoblja. Ako je nekome teško probaviti ga, dr. Čubrilo predlaže da osobnim testom odredi količinu koja može izazvati probleme s probavom.

 

 

Evo kako to učiniti: Profesor preporučuje upute o konzumaciji tvari, s naglaskom na važnosti početka s malom količinom i mljevenja prije miješanja s vodom. Ako se pojave bilo kakvi problemi, to ukazuje na moguće nepravilno funkcioniranje tankog crijeva i nedostatak enzima. Ovaj postupak služi kao test za utvrđivanje eventualnih oštećenja crijeva uzrokovanih načinom života. Profesor preporučuje postupno povećavanje konzumirane količine kako bi crijeva imala vremena za oporavak prije potpunog uvođenja tvari u prehranu.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here