Kako postići alkalnost u tijelu putem prehrane i može li soda bikarbona, kako tvrde mnogi, pomoći u tom procesu? Iako su vođene brojne debate na tu temu, mnoga pitanja još uvijek ostaju nerazjašnjena. Dr. Dragan Ivanov, specijalist interne medicine, dijeli informacije o utjecaju hrane na kiselost tijela te o autofagiji kao prirodnom procesu u emisiji “RTS Ordinacija”. “Želim ti pokazati kako pravilno uživati u čokoladi. Uzmeš komadić crne čokolade za kuhanje, staviš ga u usta, i za tri minute će se topiti kao bombon. Zatim uzmeš drugu polovicu kocke i kažemo da je slatkoća u ustima, a ne u želucu. Što duže ove male količine supstanci ostanu u ustima, doživjet ćeš osjećaj slatkoće, kao da smo pojeli dva ili tri komada čokolade”, izjavio je Dr. Vanov.

 

 

“Koliko često možete konzumirati meso bez da opterećujete želudac? Idealna opcija su proteini biljnog porijekla, iako je poznato da ljudi vole meso. U tom slučaju, preporučuje se značajno smanjenje unosa mesa”, istakao je dr. Ivanov, dodajući da je važno konzumirati i manje mesa i više zelenog lisnatog povrća, koje ima izrazito alkalni učinak na organizam nakon konzumacije. Dr. Dragan Ivanov naglašava: “Sve je lek, sve je otrov, razlika je u dozi.” Lekari upozoravaju da su životinjski proteini najveći uzročnici zakiseljavanja krvi. Kad životinjski proteini dospeju u organizam, stvaraju “metabolički otpad” koji je izuzetno kiseo i doprinosi zakiseljavanju organizma. Što se tiče unosa vode, dr. Ivanov ističe da bubrezi imaju ključnu ulogu u regulaciji pH krvi i cijelog organizma. “Da bi bubrezi izlučili ove kiseline, potrebna im je voda, stoga bismo trebali piti oko dva litra tečnosti svaki dan”, napomenuo je doktor Ivanov. Govoreći o autofagiji kao prirodnom procesu, dr. Ivanov je rekao: “Autofagija snažno utiče na prevenciju gojaznosti, insulinske rezistencije, dijabetesa, zaraznih bolesti, kardiovaskularnih bolesti, regulacije lipida, osvežavanja i detoksikacije itd. Treba je koristiti”, ali nije prikladna za sve. Osobe koje su pothranjene, adolescenti, trudnice ili osobe na kemoterapiji trebale bi izbjegavati autofagiju.

 

 

“Da li je soda bikarbona čudesni napitak koji može obnoviti alkalnost tijela? Moja poenta je da soda bikarbona nije optimalan izbor za postizanje alkalnosti i održavanje organizma u baznom stanju. Kada konzumiramo sodu bikarbonu, ona reaguje s klorovodičnom kiselinom u želucu i automatski se neutralizuje, čime smanjuje kiselost želuca. To može ometati proces varenja hrane, posebno proteina, koji se neće pravilno razgraditi. Hlorovodična kiselina također ne uništava mikroorganizme u hrani, što znači da soda bikarbona nije adekvatno rješenje. Ako želimo alkalizirati tijelo pićem, preporučuje se konzumiranje limunovog soka sa dodatkom meda, budući da i limun i med imaju pozitivne alkalne efekte na organizam”, naglašava doktor. Namirnice koje pomažu u povećanju alkalnosti u tijelu uključuju limun, koštunjavo voće, zeleno povrće, biljni ljekoviti čajevi, proso, kinoa, amarant, voda, čaj, limunada, kefir, jogurt, avokado, kokos, masline, sjemenke i hladno cijeđeno ulje. Što se tiče hrane koja je kisela ili alkalna, dr. Ivanov objašnjava: “Ono što je kiselo u ustima ne znači nužno da hrana ima kiselo dejstvo na organizam. Hrana koja se kiselini na tanjiru prije konzumiranja smatra se baznom. Kiselo voće poput limuna, gotovo sve vrste voća, posebno grožđe, lubenica, kajsije, borovnice, breskve, maline i drugo voće, smatraju se baznim.” Dr. Ivanov naglašava da ishrana ne treba biti isključivo bazirana na alkalnoj hrani, već bi trebalo oko 75% činiti alkalna hrana, a oko 25% hrana koja sadrži kisele metabolite kako bi se postigla ravnoteža između baza i kiselina u organizmu. Odgovarajući na pitanje o važnosti mlijeka za odrasle, dr. Ivanov ističe: “Mlijeko i mliječni proizvodi nisu nužni za odrasle. Glavni izvori kalcija su biljna hrana, povrće, koštunjavo voće, integralne žitarice, mahunarke, sjeme bundeve i lan, koji su svi izvori kalcija.” Kada je riječ o pravilnom postu, dr. Ivanov preporučuje doručak s voćem, integralnim žitaricama i orašastim plodovima. Također preporučuje salatu prije ručka kako bi potaknuli lučenje enzima i poboljšali probavu. Za večeru, preporučuje laganu i jednostavnu večeru, ili čak izbjegavanje večere ako nije potrebna. “Post ima preventivan učinak protiv savremenih bolesti. Osoba koja praktikuje post osjeća se srećnije i čišće, stvarajući povoljne uvjete za ono što je najplemenitije u čovjeku, a to je njegovo duhovno carstvo”, zaključuje dr. Ivanov.

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here