Nada Vukićević rođena je u Beogradu 9. januara 1927. godine. Kasnije će postati poznata pod imenom Nada Mamula, istaknuta pjevačica s impresivnim vokalom. Poznata po interpretacijama sevdalinki, stekla je veliku popularnost diljem Jugoslavije, osvajajući publiku svojim emotivnim izvedbama zabranjenih pjesama. Od najranijih godina, Nada je manifestirala svoj prirodni glazbeni talent i strast prema glazbi. Njezin glas krasio je eter Radio Beograda, gdje je posuđivala svoj talent za obrade popularnih pjesama drugih izvođača. Unatoč svojoj strasti za pjevanjem, Nada se suočila s otporom svojih redatelja koji su je odvratili od ostvarenja svog sna nakon samo dva snimljena nastupa.Kasnije u životu, stupila je u brak s Nikolom Mamulom i preselila se s njim u Sarajevo. Ipak, odlučila je ponovno pokušati svoju sreću na audiciji Radio Sarajeva. Nakon izvođenja tri pjesme tijekom audicije, uspješno je prihvaćena. U izuzetno kratkom roku postala je omiljena pjevačica sevdalinki diljem Jugoslavije. Njezin repertoar uglavnom je obuhvaćao skladbe Radea Jovanovića i Dragiše Nedovića koje su duboko dirnule publiku i izazvale obožavanje.Tokom svoje karijere, postigla je pobjede na više festivala, predstavila svoj talent na globalnoj razini i osvojila brojna prestižna priznanja. U javnosti su se pojavila nagađanja o tome da je svoje pjevačko umijeće prenijela Cunetu Gojkoviću.

 

 

 

 

Nada, koja je uživala u obožavanju publike diljem svijeta, krenula je na svjetsku turneju ostvarivši veliki uspjeh te dobivši pohvale na raznim festivalima. Unatoč svojim impresivnim dostignućima, u njezinom srcu postojala je duboka praznina – nedostatak djece, dugotrajna čežnja. U svojim najmelankoličnijim trenucima, pronalazila je utjehu u pjesmama koje su prekrasno opisivale tu čežnju.Nadina sjajna karijera naglo je prekinuta početkom rata 1990-ih. U Bosni su je zaustavili zbog njezinog srpskog podrijetla, dok su u Srbiji njene pjesme prestale biti emitirane na radiju i televiziji. Ovaj razarajući udarac duboko je pogodio Nadu, osobito kada bi povremeno čula kako drugi izvođači izvode njene pjesme. Govorilo se da je u tim rijetkim trenucima Nada odbacila sve novinske članke i fotografije koje su svjedočile o slavnim vrhuncima njezine karijere, a koje je pažljivo čuvala do tada. Najrazorniji udarac zadesio ju je preminuo suprug Nikola nakon 35 godina veze. Od tog trenutka nadalje, našla se potpuno usamljena, živeći životom samoće i razmišljanja dok je pedantno zbrajala sve manji broj dana koji su joj preostali. Izbjegavajući svjetla reflektora, nije željela znatiželjne oči medija. Napokon je 11. oktobra 2011. u 84. godini života otišla s ovoga svijeta. Nakon što je Nada umrla, njezini su prijatelji donijeli zapanjujuće otkriće – prije smrti im je izgovorila jednu rečenicu. Ispunjen neizmjernom srećom i zadovoljstvom, ushićen sam svojim postignućima i nemam želju za bilo čim izvan toga. Moje ime je steklo prepoznatljivost, moja pjesma je doprla do srca mnogih, a nadam se da ću ostati zapamćen isključivo po svom glazbenom stvaralaštvu. Ovo mišljenje vrijedi i za Nadu, koja se najviše proslavila izvođenjem poznate melodije “Pluća su mi bolna”.

 

 

 

U originalnoj izvedbi Zaima Imamovića, ova potresna pjesma suočila se sa decenijskom zabranom. Nakon što je saznao za svoju dijagnozu tuberkuloze, Dragiša Nedović stvorio je ovu pjesmu, koja je navodno izazvala snažan dojam na ljude, posebice one koji su patili od tuberkuloze, često prisutne bolesti u to vrijeme. Postojalo je uvriježeno uvjerenje da su mnogi pojedinci razmatrali samoubojstvo nakon što su čuli ovu melodiju. Čini se da je Josip Broz Tito i Centralni komitet Komunističke partije donijeli odluku da bi pjesma mogla negativno utjecati na pacijente s tuberkulozom, stoga je bila zabranjena. Prema navodima, zabrana je navodno ukinuta tek nakon što je Jovanka Broz osobno inzistirala da se pjesma izvede na nekom svečanom događaju.

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here