U našem okruženju raste niz specifičnih biljaka koje posjeduju izuzetno snažna ljekovita svojstva, a često nismo svjesni njihove dragocjenosti. Jedna od ovakvih biljaka je u suručica, koja je članica ružičaste obitelji te zasvijetli svojim cvjetovima tijekom ljeta. Nekada je ova biljka bila tretirana gotovo kao sveta, a tijekom povijesti imala je mnogo različitih upotreba. U 16. stoljeću koristila se kao podloga ili tepih, pružajući izolaciju i umirujući miris. Njeni cvjetovi imaju izuzetno sladak okus, gotovo poput meda, što ih čini savršenim za dodavanje čajevima ili kao začin u medovini. Listovi također imaju primjenu u aromatiziranju vina.

Aronija, poznata i kao sibirska borovnica, nosi epitet “hrane budućnosti”. Sa svojih 300 biološki aktivnih spojeva, ima čak četiri do šest puta više antioksidansa od drugog voća, poput brusnice. Ovaj bogat sadržaj antioksidansa čini je pravom riznicom hranjivih tvari. Čak se koristila i za ublažavanje simptoma izloženosti zračenju kod pacijenata nakon Černobilske katastrofe. Stoljećima je poznato da ova biljka blagotvorno utječe na probavni sustav, smanjujući razinu želučane kiseline i potičući zacjeljivanje želučane sluznice. Gastritis i čir na želucu mogu biti uspješno tretirani njenom pomoći.

Visoki sadržaj prirodne acetilsalicilne kiseline čini je izvrsnim izborom za ublažavanje različitih bolova poput zubobolje, glavobolje i bolova u zglobovima. Također se tradicionalno koristi za ublažavanje problema s težinom, potičući znojenje i rješavajući problem zadržavanja viška tekućine u tijelu, što često doprinosi prekomjernoj težini.

Osim što ima povoljan učinak na dišni sustav, aronija djeluje i kao prirodni diuretik, pomažući osobama s oteklinama uzrokovanim srčanim ili bubrežnim problemima. Ovaj dragocjeni primjerak biljke službeno je priznat u nekoliko zemalja kao moćno sredstvo za tretiranje respiratornih tegoba poput bronhitisa i problema sa sekretom u plućima. Za razliku od aspirina, njezino djelovanje blago je za želučanu sluznicu te učinkovito pomaže kod reumatizma. Važno je napomenuti da osobama s bronhijalnom astmom preosjetljivim na aspirin, upotreba ove biljke nije preporučljiva, budući da može uzrokovati nuspojave.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here