Obzirom da svi zamrzavamo hranu redovno, bilo da su u pitanju svježe namirnice, ili one koje su već termički obrađene, trebalo bi da znamo na koji način se pravilno mogu zamrznuti, kako ne bi došlo do neželjenih posljedica.

Stručnjaci često tvrde da je smrznuta hrana ne samo zdrava, već je ponekad i zdravija od svojih svježih pandana dostupnih u trgovinama.

Kako piše na stranici Zadepna.hr, ako se želi osigurati da hrana nakon zamrzavanja ostane svježa, postoje određene smjernice kojih se treba pridržavati prilikom zamrzavanja i čuvanja u zamrzivaču.

“Pravila koja su nam predstavljena mogu se isprva činiti strogim, ali su neophodna za ispravno funkcioniranje društva. Slijedeći ove smjernice, u mogućnosti smo održati osjećaj reda unutar naših zajednica i osigurati da svatko odgovara za svoje postupke . Važno je upamtiti da su ova pravila uspostavljena za opće dobro i da bi ih svi članovi društva trebali poštovati i podržavati.

Kršenje ovih pravila može imati posljedice, kako za pojedinca tako i za one oko njih. Stoga, od ključne je važnosti pridržavati se ovih propisa kako bi se promoviralo sigurno i skladno okruženje za sve.

Kako bi se osiguralo pravilno funkcioniranje zamrzivača, potrebno je održavati dovoljnu količinu namirnica u njemu.
Ako vjerujete da punjenje zamrzivača s previše namirnica ne samo da će uzrokovati loše zamrzavanje, već i povećati potrošnju energije, možda niste u pravu. Prazan ili djelomično napunjen zamrzivač zapravo je daleko veći potrošač električne energije nego što biste očekivali.
Kada je riječ o čuvanju hrane, poznato je da zamrznute namirnice učinkovitije zadržavaju svoju temperaturu. To je zbog smanjenog protoka zraka oko njih, što ne dopušta hladnom zraku da cirkulira snažno kao što bi to bilo sa svježom hranom. To rezultira energetski učinkovitijom opcijom, što u konačnici dugoročno dovodi do uštede troškova.

Glavno je pravilo zamotati hranu prije nego je stavite u zamrzivač.

Kada hrana dođe u izravan kontakt sa ledenom površinom, može se oštetiti i doživjeti promjene u svom sastavu. Kako biste to izbjegli, preporuča se da hranu zapakirate u plastične vrećice prije nego je stavite u zamrzivač. Na taj način možete zaštititi hranu od potencijalnih oštećenja uzrokovanih kontaktom s ledenom površinom.

Slično tome, moguće je zadržati svježinu i mekoću mesa mariniranjem u ulju i začinima prije zamrzavanja.

Jedna učinkovita metoda za čuvanje hrane je zamrzavanje u manjim porcijama.
Kako biste optimizirali postupak zamrzavanja svoje hrane, pokušajte je rastaviti na manje dijelove prije spremanja. Na taj način ne samo da ćete moći odabrati točnu količinu koja vam je potrebna za obrok, već ćete i ubrzati proces zamrzavanja jer se manje porcije brže smrzavaju. Ovo ne samo da štedi vrijeme, već i energiju.

Ako imate rezervi prema kvaliteti svoje hrane, savjetuje se suzdržati se od njenog zamrzavanja.
Preporučljivo je izbjegavati pohranjivanje hrane kojoj je istekao rok valjanosti, koja je prošla proces odmrzavanja i ponovnog zamrzavanja ili je ostavljena na sobnoj temperaturi dulje vrijeme u vašem zamrzivaču.

Iako su ekstremno niske temperature učinkovite u očuvanju hrane, one nisu u stanju uništiti bakterije ili mikroorganizme koji su se nakupili na hrani.

Nemojte zanemariti odmrzavanje zamrzivača.
Iako to može predstavljati neugodnost, potrebno je povremeno odmrzavati i dezinficirati zamrzivač. Nakupljanje leda na stijenkama zamrzivača može smanjiti njegovu učinkovitost i povećati potrošnju energije. Osim toga, naslage leda mogu sadržavati štetne bakterije i viruse koji se prenose hranom.

Uvjereni smo da će se ovi prijedlozi pokazati neizmjerno korisnima i da više nećete nailaziti na poteškoće u čuvanju smrznute hrane.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here