Ovogodišnji Svjetski dan bez duhanskog dima, obilježen 31. svibnja, donosi slogan „Zaštitimo djecu od utjecaja duhanske industrije“, što je iznimno važno za Bosnu i Hercegovinu. Prema istraživanjima, svaki četvrti učenik u zemlji koristi neki duhanski proizvod.

Javne ustanove i nevladine organizacije ističu da su podaci o broju pušača zastarjeli, ali je evidentno da Bosna i Hercegovina ima znatno višu stopu konzumiranja duhanskih proizvoda od europskog prosjeka. Prof. dr. sc. Aida Ramić Čatak, pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo FBiH, podsjeća da je posljednja studija iz 2012. godine pokazala da 44,1 posto odraslog stanovništva u FBiH puši.

Globalno istraživanje pušenja među školskom djecom i mladima (GYTS) iz 2019. godine, koje je proveo Zavod za javno zdravstvo FBiH uz podršku Federalnog ministarstva zdravstva, pokazalo je da 24,4 posto školske djece konzumira duhanske proizvode. Alarmantan je podatak da 81,4 posto ispitanika nije spriječeno u kupovini tih proizvoda unatoč maloljetnosti.

Ramić Čatak naglašava da Zavod za javno zdravstvo FBiH prati trend obolijevanja i smrtnosti povezanih s pušenjem. Analize pokazuju porast broja umrlih od malignih neoplazmi bronha i pluća, koje su direktno povezane s pušenjem. Između 2013. i 2022. godine broj umrlih je porastao, s 831 osobe umrle 2014. godine na 1.432 osobe 2021. godine, dok je 2022. godine taj broj iznosio 1.037.

Nevladina organizacija PROI, koja radi na unaprjeđenju javnozdravstvenih politika, procjenjuje da direktni troškovi liječenja pušača u BiH iznose između 557 i 766 milijuna maraka. Neizravni troškovi, koji predstavljaju vrijednost ljudskih života izgubljenih zbog pušenja, procjenjuju se na između 111 i 141 milijun maraka.

PROI podsjeća da je u svibnju 2023. godine započela primjena Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana u FBiH. Iako je zakon korak u pravom smjeru, kazne za kršenje odredbi još nisu počele zbog nedostatka podzakonskih akata. PROI apelira na hitnu akciju kako bi se osigurala efikasna implementacija zakona.

Svjetska zdravstvena organizacija poziva zemlje da usmjere napore na donošenje strožih zakona koji preveniraju pušenje i štite djecu i mlade od duhanskih proizvoda. Zakon u FBiH naglašava važnost prevencije pušenja među djecom i mladima kroz suradnju između zdravstvenih institucija i obrazovnih ustanova.

Zavod za javno zdravstvo FBiH je pripremio „Vodič za prevenciju pušenja među školskom djecom“ kao metodološki okvir za obrazovne ustanove. Vodič se bavi složenim faktorima koji utječu na pušenje među djecom, zdravstvenim posljedicama i modelima prevencije kroz edukaciju u školama.

Ovaj vodič, zajedno s jačanjem zakonodavnih okvira i suradnjom institucija, predstavlja ključne korake u borbi protiv pušenja i zaštiti djece od negativnih utjecaja duhanske industrije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here