Mnogi koji planiraju venčanje razmišljaju da li se isplati organizovati slavlje s obzirom na visoke troškove i broj gostiju. Večito pitanje parova koji nisu oduševljeni konceptom svadbi je da li je vredno organizovati takva slavlja ili ne, posebno u današnje vreme kada se postavlja pitanje dodatnih troškova ili čak potencijalnog zaduživanja. Ova tema ponovno je pokrenuta na internetu od strane anonimnog korisnika Redita koji je bio zainteresovan za ideje kako organizovati svadbu bez velikih finansijskih opterećenja, s obzirom na to da su, kako je naveo, cene porasle dok su pokloni ostali isti.Da li je realno da neki običan bend za svadbu naplaćuje 3.000 evra? Da li je realno da fotografa košta 1.500 evra? Da li su stolice za prosečan restoran sada 40-45 evra?

 

 

Razmatrajući i ostale troškove, postavljam pitanje svima, a posebno onima koji su nedavno prošli kroz venčanje: Koliko vas je koštala svadba i da li je uopšte isplativo organizovati slavlje za 85-90 ljudi s obzirom na ove astronomske cene? Nije nam namera da zarađujemo na ovome, ali isto tako ne bismo želeli da završimo s gubicima od 7.000 evra, s obzirom na to da se ‘težina koverte’ uglavnom nije promenila”, napisao je. Na ovo pitanje dobio je mnoštvo komentara – neki su delili svoja iskustva o tome kako su završili s velikim minusom, dok su drugi davali savete o tome kako organizovati svadbu na način koji neće opteretiti budžet.”Organizovao sam venčanje prošlog leta u Beogradu. Pozvali smo 100 gostiju, cena po osobi bila je 40 evra, bend nas je koštao 2.000 evra. Ukupni troškovi su se kretali oko 10.500/11.000 evra. Kada smo sabrali prikupljene donacije, na kraju smo završili s manjkom od oko 2.000 evra, ali nama je to bilo prihvatljivo; nismo ni očekivali da će budžet biti pozitivan”, podelio je jedan korisnik. Drugi su tvrdili da su svadbe postale ozbiljan posao. “Ove cifre možda jesu tačne ako tražiš bend za 2.000 evra i fotografa za 1.000 evra. I restoran na Smederevskom putu u Kaluđerici ili Boleču. Koliko para, toliko muzike; svadbe su postale ozbiljan biznis”, komentarisao je drugi korisnik. Istinitost ove tvrdnje potvrdio je nedavno oženjen Srbin koji je svoje venčanje organizovao s troškom od 1.000 evra, ističući da je moguće proći jeftinije ako se preskoče luksuzne gala svadbe.”Žena i ja smo organizovali ručak u jednom restoranu za užu rodbinu, dok smo uveče u mom dvorištu priredili rejv za prijatelje. Sveukupno je koštalo oko 1.000 evra. Sedam godina kasnije, još uvek se sećamo kako je bilo fantastično.

 

 

Gala događaji s dimom, bendovima od 3.000 evra i ostalim glamurom postaju potpuno nebitni, naročito ako vas dvoje na kraju završite nervozni zbog finansijskog minusa, dok rodbina ogovara da šlag nije bio dovoljno dobar. Zaboravite na to i stvorite atmosferu koja će vama biti važna, ostali su nevažni!”, savetovao je jedan muškarac. Oni koji su organizovali svoje svadbe izvan Beograda podelili su svoje iskustvo. “Nedavno smo organizovali slavlje za stotinu ljudi, pokrili smo troškove i ostalo nam je nešto sitno više. Cena stolice iznosila je oko 30 evra, nismo trošili na ukrašavanje i slične stvari. Fotograf je naplatio 100 evra, plus dodatnih 200 dinara za fotografije, a bend nam je dao popust, pa smo umesto 1.500 evra platili oko 750 evra. Ili prilagodite budžet ili organizujte svadbu izvan Beograda”, pisali su neki od njih. Isto su izneli i iskustva iz Zapadne Srbije, gde su troškovi bili mnogo pristupačniji, a kvalitetan doživljaj i dalje ostao.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here