Reporteri Nove.rs bili su u posjeti kod Čačanke za koju se vjeruje da pravi jedan od najboljih gulaša. Tom prilikom prenijeli su svoje utiske, ali su također donijeli sa sobom i recept za preukusan gulaš.

Čačanke su poznate po izuzetnom domaćinskom umeću, posebno one koje žive na selu. Naša redakcija imala je zadovoljstvo doživjeti jedan takav primjer, ljubaznošću Mire Minović iz Katrge. Znalački je pripremila gulaš po vlastitom receptu i iskreno možemo reći da smo bili oduševljeni finim okusom.

Na prednjem trijemu stare kuće skuhala je fantastično jelo. Moglo bi se pretpostaviti da je Mirin suprug, kao lovac, bio taj koji je napravio slatki srneći gulaš, ali zapravo je to bila njezina vlastita kreacija.

Mira svoju priču započinje tvrdnjom da se radi o junećem mesu koje je isključivo rezervirano za poboljšanje zdravlja i ishranu njezine djece. Zatim nastavlja s detaljima procesa izrade ovog ukusnog jela, koje priprema istodobno s drugim jelom.

“Naš sugovornik pojašnjava da ispred stare kuće pripremamo dva različita jela. Kotlić je namijenjen za kuhanje goveđeg gulaša, dok je zemljani lonac namijenjen drugom specijalitetu. Naš sagovornik dalje napominje da se zemljani lonac koristi isključivo za ‘buka’ kuhanja.

Na upit o izvoru komešanja, Mira je pojasnila da je riječ o kombinaciji svinjskih jetrica i raznog povrća.

Mira, koja je starija i mudrija, objašnjava da se izraz “buka” često koristi za označavanje jetre, ali je ta terminologija ukorijenjena u turskoj kulturi, što nije poznato mnogim mlađim pojedincima. Dok se gulaš krčkao u kotliću, Mira nam je ljubazno pripremila “buku” za uživanje.

Prema riječima domaćice, gulaš se kuha do četiri sata na štednjaku i povremeno se miješa zbog toga što emajlirana posuda ne gori. Također napominje da je caklina siguran materijal, ali s njom treba pažljivo rukovati jer svaka ogrebotina može predstavljati prijetnju zdravlju. Dodatno, ona preporuča upotrebu niske vatre kako bi se osiguralo da jelo bude savršeno pečeno i ima idealan okus.

Pridržavamo se elemenata koje uključuje u smjesu.

Mira ističe da se gulaš radi od gotovo svih proizvoda iz njihova vrta. Naglašava da niti jedno povrće nije prskano nikakvim kemikalijama. Recept zahtijeva kombinaciju crnog i bijelog luka, rajčice, paprike, pastrnjaka, celera, mrkve i bosiljka.

Što se tiče dodavanja crnog vina suprugovom specijalitetu od divljači, odgovara kako je bijelo vino preferirano. Ključ njezinog vlastitog recepta, međutim, leži u uključivanju jedne kocke šećera koja omekšava i poboljšava teksturu i izgled mesa.

Nakon što su meso i povrće pečeni na željenu razinu, Mira preporučuje da se gulaš zapeče.

Mira je ispričala kako ne voli često koristiti alevu papriku u kuhanju. Međutim, povremeno doda malu količinu pimenta i brašna u limeni tanjur kako bi poboljšala okus. U ovom konkretnom slučaju Mira je smjesu brašna i začina podijelila na gulaš i juhu kako bi skupila masnoću.

Prema riječima sagovornice portala Nova.rs, osim već navedenih namirnica, u svoju kuhinju ugrađuje i lovorov list, mljevenu papriku i biber u zrnu.

Naša domaćica najavila je da je vrijeme da probamo gulaš nakon što svake godine skupljamo lovor iz mora i trgamo ga s grana. Varivo je bilo tako ukusno da se kuhalo samo četiri sata, a u kotliću nije ostalo ništa.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here