Ovaj jednostavan recept za kruh s makom savršen je za svaku prigodu. Bogat i mirisan, kruh može poslužiti kao izvrstan dodatak raznim jelima ili kao samostalan međuobrok.

Potrebni sastojci:

  • 350 mililitara tople vode: Ova voda aktivira kvasac i stvara idealne uvjete za dizanje tijesta.
  • 5 grama suhog kvasca: Ključni sastojak koji omogućava fermentaciju i rastezanje tijesta.
  • 1 žlica šećera: Pomaže u aktivaciji kvasca i daje blagu slatkoću.
  • 350 grama pšeničnog brašna: Osnovna komponenta za izradu tijesta.
  • 1 žličica soli: Pojačava okus i poboljšava strukturu kruha.
  • 1 žlica sjemenki maka: Daje jedinstveni miris i atraktivan izgled.

Koraci za pripremu:

  1. Aktivacija kvasca: U većoj posudi pomiješajte 350 mililitara tople vode, 5 grama suhog kvasca i 1 žlicu šećera. Nakon miješanja, pokrijte zdjelu krpom i ostavite da odstoji 5 minuta. Ovaj korak je ključan za pravilno dizanje tijesta.
  2. Izrada tijesta: Nakon pet minuta, u smjesu s kvascem dodajte 350 grama pšeničnog brašna. Zatim dodajte 1 žličicu soli i 1 žlicu sjemenki maka. Sve dobro izmiješajte dok ne dobijete glatko i elastično tijesto. Ako je tijesto previše ljepljivo, možete dodati malo više brašna.
  3. Dizanje tijesta: Pokrijte tijesto krpom i ostavite na toplom mjestu da se diže 40 minuta. Nakon što to razdoblje prođe, lopaticom nježno zagrabite tijesto kako biste ga malo ispuhali. Ponovno pokrijte i ostavite da se diže još 40 minuta. Ova faza fermentacije pomaže tijestu da dobije volumen i teksturu.
  4. Oblikovanje i priprema za pečenje: Nakon drugog dizanja, tijesto prebacite na pleh obložen papirom za pečenje. Kako biste spriječili da se površina osuši, lagano je premažite uljem. Pokrijte pleh i ostavite da se diže još 20 minuta.
  5. Pečenje kruha: Dok se tijesto diže, zagrijte pećnicu na 230 °C. Kada postigne ovu temperaturu, stavite kruh u pećnicu na 15 minuta. Nakon tog vremena, poškropite kruh s malo vode kako biste dobili hrskavu koricu, a zatim smanjite temperaturu pećnice na 190 °C. Pecite još 20 do 25 minuta ili dok kruh ne dobije zlatnosmeđu boju i hrskavu vanjštinu.
  6. Hlađenje: Nakon pečenja, ostavite kruh da se potpuno ohladi na rešetki prije rezanja. Ovaj korak je ključan za zadržavanje vlage unutar kruha i postizanje prave teksture.

Posluživanje:

Ovaj kruh savršeno se slaže s omiljenim namazima, juhama, varivima ili salatama. Može poslužiti kao izvrstan temelj za razna jela, dodajući ugodnu privlačnost vašem iskustvu objedovanja.

Dodatni savjeti:

Kontrolirajte temperaturu vode: Voda za aktivaciju kvasca treba biti topla, ali ne prevruća. Optimalni raspon temperature je otprilike 35-40 °C. Ako je temperatura previsoka, može ubiti kvasac, dok preniska može usporiti njegovu aktivnost.

Prosijavanje brašna: Prosijavanje brašna uklanja grudice i unosi zrak, što rezultira lakšim i prozračnijim kruhom.

Pravilno pokrivanje tijesta: Tijesto treba uvijek pokriti krpom ili plastičnom folijom tijekom dizanja kako bi se stvorili optimalni uvjeti za fermentaciju. Ovo pomaže zadržavanju topline i sprječava isušivanje površine tijesta.

Kontrola pečenja: Koristite termometar za pečenje kako biste provjerili da je unutarnja temperatura kruha oko 90 °C. To osigurava da je kruh potpuno pečen iznutra.

Hlađenje prije rezanja: Pričekajte da se kruh potpuno ohladi na rešetki prije nego što ga narežete. Ovo pomaže zadržati vlagu i teksturu, što rezultira sočnijim komadima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here