Da li ste se ikada zapitali o porijeklu ožiljka na ramenu, znaka koji dijele svi pojedinci rođeni u bivšoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji?

Ova tema je u posljednje vrijeme privukla značajnu pažnju, jer mlađim generacijama nedostaje ova posebnost.

Primijenjena novorođenčadi u najranijoj dobi, BSŽ vakcina efikasno smanjuje rizik od najtežih oblika tuberkuloze, što je čini izuzetno sigurnom vakcinom.

Formiranje ožiljka koji je rezultat BSŽ vakcinacije obično se javlja u roku od jednog do dva mjeseca nakon primjene vakcine. Nije neuobičajeno da se daju duhovite opaske o pojedincima koji potiču sa Balkana i kako ih se može identifikovati. Prepoznatljiva karakteristika je prisustvo ožiljka koji je ostavila BSŽ vakcina.

 

U prvih 24-48 sati od rođenja novorođenčetu se daje BSŽ vakcina, koja služi kao inicijalna imunizacija protiv tuberkuloze. Ova vakcina se daje intrakutanom injekcijom u gornju trećinu leve nadlaktice.

Nakon vakcinacije, bezbolna papula crvenkaste nijanse obično se pojavljuje u rasponu od otprilike 2-3 sedmice. Vrijedi napomenuti da kod oko 10 posto djece ova papula može napredovati u fazu suppurationa, što na kraju rezultira stvaranjem ožiljka u naredna 1-2 mjeseca.

 

Većina djece ne obraća mnogo pažnje na nastanak sićušnog ožiljka na mjestu gdje su primili vakcinu. Prisustvo ožiljka se obično procjenjuje u roku od 4-6 mjeseci nakon vakcinacije. Formiranje ožiljaka uočeno je kod manje od 10 posto djece.

Prema savjetima određenih medicinskih stručnjaka, preporučuje se davanje dodatnih cijepljenja djeci koja nemaju ožiljke do navršene jedne godine.

 

Za djecu stariju od 12 mjeseci koja nemaju ožiljak, ne savjetuje se davanje vakcine jer nema dovoljno dokaza koji podržavaju njenu efikasnost i povezane zaštitne prednosti.

Slično tome, dostupni dokazi o prednostima revakcinacije kod djece mlađe od 12 mjeseci koja su već vakcinisana ostaju ograničeni.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here