U martu 1957. godine, Lawrence Joseph Bader, poznat kao Larry, trgovac posuđem iz Ohia, odlučio je unajmiti čamac i provesti dan u ribolovu. Unatoč upozorenjima meteorologa o nadolazećoj oluji, Larry je odlučio ignorirati savjete. S oproštajnim poljupcem supruzi Mary Lou, krenuo je prema jezeru Erie s nadom u opušten dan pecanja. Unatoč svom iskustvu kao ribar, nije prepoznao stvarnu opasnost koju je donosila oluja. S vremenom, snažna oluja pogodila je more, stvarajući ogroman val koji ga je progutao, bacajući ga u dubine. Sljedećeg dana, pronađeno je njegovo plovilo, oštećeno i bez jednog vesla, ali Larryja nije bilo nigdje. Postoji općeprihvaćeno uvjerenje da je Lawrence umro usred oluje. Unatoč temeljitoj pretrazi jezera, nije pronađeno njegovo tijelo, što je potaknulo mračne pretpostavke o njegovoj tragičnoj sudbini. Izgleda da je policija zanemarila činjenicu da je nestala osoba imala nerešene porezne probleme i značajan dug od gotovo 20.000 dolara. Većinsko mišljenje bilo je da je to bila nesretna nesreća. Nakon Lawrenceove smrti, iza sebe je ostavio troje djece i suprugu koja je nosila njegovo nerođeno dijete. Otkriće da će ožalošćena udovica dobiti oko 40.000 dolara od osiguranja donekle je ublažilo zabrinutost javnosti i prijatelja, pružajući joj određeni osjećaj utjehe usred teških tereta tuge i obiteljskih obveza. Tokom putovanja u Chicago osam godina nakon incidenta, bliski prijatelj obitelji doživio je nevjerojatan susret. Licem u lice susreo se s pojedincem koji je nevjerojatno podsjećao na Lawrencea. Taj dvojnik, poznat kao John Fritz Johnson, bio je poznata televizijska i radijska osobnost iz Omahe, poznata po komentiranju hrvačkih natjecanja i postizanju velikog uspjeha u streljačkim natjecanjima. Johnson, oženjen i otac dvoje djece, od kojih je jedno posvojeno, nažalost, godinu dana prije toga dijagnosticiran mu je tumor iza lijevog oka, što je rezultiralo gubitkom oka i potrebom za nošenjem poveza na očima.

 

 

U neprestanoj potrazi za istinom, bliski prijatelj obitelji bio je opsjednut nevjerojatnom sličnošću određene osobe s Lawrenceom. Potaknut tim upornim sumnjama, hrabro je odlučio otputovati u Chicago, pridružen Lawrenceovoj nećakinji. Izravno su se suočili s Johnsonom, postavljajući mu pitanje koje je kružilo osam godina: “Jeste li vi Lawrence Joseph Bader, čovjek koji je nestao prije toliko vremena?” Mary Lou, njegova supruga, slučajno ga je primijetila na televiziji kao voditelja, ali je to odbacila kao puku sličnost, pretpostavljajući da menadžer jednostavno nevjerojatno podsjeća na njezinog supruga. S uzdahom smijeha, Johnson je priznao da mu nije poznato ime Bader, otkrivši da su njegovo odrastanje u sirotištu i 14-godišnja vojna karijera prethodili njegovom preseljenju u Omahu. Unatoč tome, pristao je na uzimanje otisaka prstiju, koji su potom uspoređeni s onima koje je Lawrence Joseph Bader ostavio tijekom svog vojnog služenja. Nevjerojatno, rezultati su se savršeno podudarali! Potvrđeno je da su Lawrence Joseph Bader i John Fritz Johnson doista ista osoba. Taj misteriozni slučaj postavlja zbunjujuće pitanje: je li riječ o stvarnom slučaju amnezije ili o pažljivo izrežiranoj prijevari? Priča je bila apsolutno fascinantna! Nakon temeljite desetodnevne evaluacije Bader/Johnsona, tim stručnjaka za mentalno zdravlje donio je konačni zaključak – slučajevi dugotrajne amnezije, u kojima pojedinci konstruiraju sjećanja kako bi popunili praznine, rijetki su, ali ne i nečuveni. Druga skupina psihijatara pretpostavljala je da bi tumor mogao biti odgovoran za oštećenje pamćenja kod Badera. Unatoč tim pretpostavkama, obje su se skupine složile – Larry se stvarno nije sjećao svog prethodnog života, a njegovo ponašanje bilo je iskreno.Unatoč tvrdnjama stručnjaka, javnost je ostala pri uvjerenju da je u pitanju obmana. Ponovno su se pojavila izvješća o financijskim obvezama Badera u vrijeme njegovog nestanka, kao i otkriće da je njegova obitelj primila značajnu isplatu nakon njegove navodne “smrti”. Njegova televizijska karijera naglo je prekinuta, a mnogi poznanici iz alternativne egzistencije optuživali su ga kao šarlatana i tvorca priča.Misterija oko Baderove situacije i dalje zbunjuje one koji su uključeni.

 

 

 

 

Mary Lou, njegova prva supruga, suočila se s brojnim komplikacijama zbog njegovog neočekivanog povratka. Oduzeta joj je financijska pomoć koju je primala tijekom njegove odsutnosti, a osiguravajuće društvo tražilo je povrat sredstava koje su joj isplatili. Osim toga, bila je prisiljena prekinuti nedavno objavljene zaruke.Druga supruga Badera podijelila je sličnu sudbinu – njihov brak proglašen je nevažećim zbog njegova postojećeg braka. No, u kontrastu s Mary Lou, koja je odlučila prekinuti veze sa suprugom i zatražiti razvod, druga gospođa Bader/Johnson donijela je nepokolebljivu odluku da podrži svog supruga bez obzira na okolnosti. Njegova prerana smrt iznenada je zaustavila sve daljnje istrage o ovom neobičnom slučaju – ovaj put, to je bio konačan odlazak. Zlonamjerni tumor koji je prethodno zahvatio Baderovo oko ponovno se pojavio u ozbiljnijem obliku, konačno oduzevši mu život 16. septembra 1966. unutar medicinske ustanove u Omahi. Baderu je nedostajalo samo malo do 40. godine kad je preminuo. Do danas ostaje nerazjašnjena misterija oko toga je li gubitak pamćenja Lawrencea Josepha Badera bio stvaran ili je bila riječ o prijevari tokom osam godina.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here