Sastojci

Za tijesto:

  • 300 grama svježeg sira
  • 8 kašika mlijeka
  • 2 jaja
  • 10 kašika ulja
  • 400 grama brašna
  • 100 grama kukuruznog brašna
  • 1 i pol paket praška za pecivo
  • sol po ukusu

Za fil:

  • 200 grama rendanja sira
  • 150 grama šunke isječene na kockice

Za premaz:

  • punomasno mlijeko

Priprema

1. Priprema tijesta
U prostranoj zdjeli pomiješajte sve sastojke za tijesto. Mikserom pomiješajte svježi sir s mlijekom, jajima i uljem. Ovaj korak je ključan jer će osigurati da se svi sastojci dobro povežu, čime se stvara homogena smjesa. Nakon što ste dobro promiješali, dodajte obje vrste brašna, prašak za pecivo i sol. Nastavite miksati dok tijesto ne postane glatko i jednolično. Ako primijetite da je smjesa pretjerano ljepljiva, dodajte još malo brašna, pazeći da tijesto ne bude prenatrpano, jer to može utjecati na konačnu teksturu peciva.

2. Oblikovanje tijesta
Radnu površinu lagano pobrašnite. Ovo je važan korak jer će spriječiti da se tijesto lijepi za površinu dok ga razvaljujete. Razvaljajte tijesto na debljinu od 3-4 mm. Pobrinite se da valjanje bude ravnomjerno kako bi svi komadi tijesta bili jednake veličine i ravnomjerno se ispekli. Ovaj postupak može potrajati malo vremena, ali strpljenje se isplati kada dobijete savršeno oblikovana peciva.

3. Iskop i ispuna
Narežite tijesto na kvadrate veličine oko 9 cm sa svake strane. Na svaki kvadrat stavite malo ribana sira i nekoliko kockica šunke. Važno je ne prepuniti kvadrate kako biste olakšali proces smotavanja. Ako se previše napune, postoji rizik da se otvore tijekom pečenja, što može rezultirati razlijevanjem nadjeva. Pazite da ostavite malo prostora na rubovima kvadrata, kako bi se lako mogli smotati.

4. Stvaranje peciva
Nježno zarolajte svaki kvadrat koji sadrži nadjev u čvrsti cilindar. Pritom pazite da su rubovi čvrsto stisnuti, kako nadjev ne bi iscurio tijekom pečenja. Ovaj korak osigurava da će se peciva zadržati u svom obliku i da će nadjev ostati unutar tijesta. Sastavljene kiflice stavite u pleh obložen papirom za pečenje. Ovaj papir će spriječiti da se peciva lijepe za pleh, olakšavajući kasnije čišćenje.

5. Slojevitost
Na svaki kolut nanesite malu količinu punomasnog mlijeka. Ovaj premaz ne samo da će dodati lijepu zlatno smeđu nijansu, već će i povećati vlažnost peciva. Punomasno mlijeko stvara lijepu koricu koja je hrskava s vanjske strane, dok unutar ostaje mekana i sočna.

6. Kuhanje u pećnici
Lim stavite u pećnicu prethodno zagrijanu na temperaturu od 200 do 220°C. Peciva pecite oko 10 do 15 minuta, ili dok ne dobiju zlatnosmeđu boju i hrskavu vanjštinu. Provjeravajte ih s vremena na vrijeme kako biste spriječili prekuhavanje. Različite pećnice mogu imati različite temperature, pa je dobro biti oprezan i pratiti kako se peciva peku.

7. Pružanje
Nakon što su peciva gotova, izvadite ih iz pećnice i ostavite da se malo ohlade prije posluživanja. Iako je najbolje uživati u toplim i svježim, ukusni su i kada se poslužuju ohlađeni. Ova peciva su savršena za razne prigode, bilo kao užina, doručak ili lagana večera. Možete ih poslužiti uz salatu ili neki umak po izboru.

8. Dodatni savjeti
Ako želite dodati malo više okusa, razmislite o dodavanju začina u tijesto ili fil. Na primjer, malo origana ili majčine dušice može dodati zanimljivu aromu. Također, možete eksperimentirati s različitim vrstama sira ili mesnih nadjeva, poput pečenice ili piletine, kako biste prilagodili recept svojim preferencijama.

9. Čuvanje peciva
Ako imate viška peciva, možete ih pohraniti u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi do nekoliko dana. Također ih možete zamrznuti, što je odličan način za spremanje viška. Kada želite poslužiti smrznuta peciva, jednostavno ih stavite u pećnicu na kratko kako bi se zagrijala.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here