Lidija iz Beograda prošla je kroz dramatičan trenutak zbog sukoba između svoje ćerke i bivšeg dečka deteta.Lidija iz Beograda suočavala se s izazovima vezanim za svoju ćerku, koja joj je često pretila samoubistvom kao sredstvom pritiska za dobijanje željenih stvari. Situacija je eskalirala kada je Lidija primila poruku od bivšeg dečka svoje ćerke, koji ju je obavestio da mu je Lidijina ćerka pretila samoubistvom.”Kad god bih svojoj ćerki, koja sada ima 18 godina, rekla da nešto nije moguće, ona bi burno reagovala, izražavajući pretnje samoubistvom u afektu. Suprug i ja smo svesni tipičnih izazova adolescencije, pa smo je pažljivo pratili tokom godina. Jedne večeri bila je izuzetno srećna, da bi se odjednom stresla depresijom; njen emotivni raspon varirao je od euforije do tuge. U nekim trenucima, teško mi je bilo razaznati da li je u dobrom ili lošem stanju, iako smo oduvek imali blizak odnos. Verujte ili ne, mnoge stvari je krila od mene”, započela je svoju priču Lidija iz Beograda.Lidija nastavlja priču o tome kako je njeno dete uživalo u srećnom detinjstvu i optimalnim uslovima za rast. Dodala je da je, bez obzira na sve, važno konstantno raditi s decom.”Uvek je bila malo razmažena, možete reći. Činili smo sve što smo mogli za nju, ali kada bismo joj rekli “ne”, često bi se naljutila, bacala po podu, skačala, ali na kraju bismo uspeli da smirimo situaciju. Psiholog nam je sugerisao da ona traži pažnju i pokušava ostvariti svoje želje. Kako su godine prolazile, a pubertet donosio promene, i ona se razvijala. Baš kada smo pomislili da se sve smirilo, a da su brige o suicidu iza nas, desilo se nešto što me je potpuno iznenadilo”, izjavila je Lidija.

 

 

 

Lidija je podelila da je njen adolescent, tokom procesa odrastanja, redovno posećivao psihologa. Tada su identifikovane potrebe za pažnjom, ali jedan događaj ju je duboko potresao. “Iako smo pratili njeno ponašanje, nismo se nikada upuštali u njene razgovore ili prepiske. Bilo je vikend, bila je sama kod kuće, suprug je bio na putu, a ona je izašla sa svojim drugaricama. Primim poruku sa nepoznatog broja: ‘Dobar dan, da li je ovo broj Lidije?’ U tom trenutku osetila sam se kao da me je neko probao po stomaku. Odgovorim: ‘Da, jeste. Da li se nešto desilo?’ Sledeća poruka glasi: ‘Molim vas, objasnite svojoj ćerki da mi više ne preti samoubistvom. Raskinuli smo nakon kratkog perioda zabavljanja i zaista ne znam kako da rešim ovo.’ Bio je to bivši momak s kojim se zabavljala, a za koga sam čula preko zajedničkih prijatelja”, izjavljuje Lidija.Lidija je odlučila progovoriti javno u dogovoru sa svojom ćerkom. Apelovala je na sve roditelje da posvete pažnju svojoj deci, otvoreno razgovaraju s njima i, ako je potrebno, potraže pomoć od stručnjaka. “Ovu priču ne bih podelila da mi nije dala saglasnost, jer i ona je svesna koliko je situacija ozbiljna. Zaljubila se, mislila je da će sve ići kako je to bilo kod nas, ali ovaj mladić je postupio ispravno kada mi se obratio. U tom trenutku, najvažnije je bilo znati gde je i osigurati da se vrati kući. Pozvala sam supruga, prijateljicu i psihologa dok sam čekala njen dolazak. Kada je stigla, zagrlila sam je i zamolila da se iskreno otvori i podeli sve sa mnom. Pokušala sam je razumeti, izraziti želju da joj pomognem i naglasiti da takvo ponašanje nije prihvatljivo.

 

 

 

Naravno, plakala je, tvrdila je da njen bivši dečko laže, ali bila sam uporna u nameri da joj pokažem da to nije ispravno. Na kraju, postepeno smo uspeli da stvari dovedemo u red. Sada mi se obraća kad god ima problem, kako meni tako i psihologu, izbegavajući da deli svoje tajne sa vršnjacima, jer je shvatila da mnogi od njih imaju slična razmišljanja”, zaključila je Lidija svoj razgovor. Ako se osećate depresivno ili razmišljate o samoubistvu, postoje dostupni načini da potražite psihološku podršku. Broj SOS linije klinike “Laza Lazarević” je 011/7777-000, a broj Centra “Srce” za pružanje emotivne podrške i prevenciju samoubistva je 0800-300-303.

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here