Bosna i Hercegovina je prije nekoliko dana postigla značajnu moralnu i političku pobjedu usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici. Međutim, unatoč ovom uspjehu, unutarnje političke tenzije među Bošnjacima i dalje su prisutne, a njihove razmirice često ugrožavaju postignute ciljeve. Slična situacija se dešava u Srebrenici, gdje se trojica bošnjačkih kandidata bore za poziciju načelnika općine.

 

Kandidati za načelnika Srebrenice su Hamdija Fejzić iz Stranke demokratske akcije (SDA), Muhamed Avdić kojeg podržavaju Narod i Pravda (NiP), Socijaldemokratska partija (SDP) i stranka Naprijed, te Faruk Đozić iz Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH). Bivši načelnik Srebrenice i trenutni potpredsjednik Republike Srpske, Ćamil Duraković, podržava Fejzića, dok Muhamed Avdić i direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, Emir Suljagić, oštro kritiziraju njegovu kandidaturu. Suljagić je Fejzića čak prijavio nadležnim policijskim organima zbog prijetnji.

 

Suljagić je Fejzića optužio da je, zajedno s Alijom Tabakovićem, nanio veliku štetu Srebrenici. Prema Suljagićevim riječima, Fejzić mu je prijetio i vrijeđao ga, što je zabilježeno kod nadležnih organa. Ovo je dodatno zakompliciralo situaciju, s obzirom na to da je Fejzić, osim što je kandidat SDA, i predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra kojim upravlja Suljagić.

Ova situacija, nekoliko mjeseci prije izbora, pokazuje potpuni haos među Bošnjacima u jednoj od najvažnijih institucija – Memorijalnom centru Srebrenica. Osim toga, dolazeći lokalni izbori nagovještavaju poraz Bošnjaka zbog razjedinjenosti u kandidaturama. Nakon usvajanja novog Zakona o prebivalištu, mnogi Bošnjaci koji su napustili Srebrenicu izgubili su mogućnost da se registriraju i glasaju u općini, što je rezultiralo pobjedom srpskog nacionaliste Mladena Grujičića na izborima 2016. i 2020. godine.

Grujičić je pao u nemilost kod Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), ali je najavio kandidaturu kao nezavisni kandidat. Ovo je donekle probudilo nadu da bi razjedinjenost među Srbima mogla omogućiti pobjedu bošnjačkom kandidatu. Ipak, s više od jednog bošnjačkog kandidata, šanse za pobjedu su minimalne, što praktično garantuje poraz Bošnjaka na izborima.

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, i Mladen Grujičić, koji su najavili promjenu imena Srebrenice, mogu biti zadovoljni razvojem situacije.

Ova situacija također odražava politiku Stranke demokratske akcije (SDA) pod vodstvom Bakira Izetbegovića. Dok SDA poziva na bošnjačko jedinstvo i patriotizam, njihovi potezi često sabotiraju zajedničke kandidature u ključnim općinama. Primjeri su Velika Kladuša, gdje SDA podriva kandidaturu Amira Purića iz Naše stranke protiv Laburista Fikreta Abdića, i Srebrenica, gdje razjedinjenost vodi ka sigurnom porazu Bošnjaka.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here