Kozja sirutka je izvor leucina, aminokiseline vrijedne za rast i obnovu mišića. Sirutka je tekućina koja ostaje nakon procesa sirenja mlijeka. Naime, ovim se postupkom mlijeko razdvaja na krutu tvar (gruš) i tekuću tvar (sirutku). Kozja sirutka, u svom osnovnom obliku ili kao dodatak, postala je nezaobilazna namirnica među ljudima koji vode zdrav način života.

  • Brojna istraživanja potvrdila su da kozja sirutka pomaže kod mršavljenja, poboljšava probavu, jača kosti, a preporučuje se i osobama s dijabetesom tipa 2. Mogu ga konzumirati alergične osobe, uključujući i djecu. Često su mala djeca alergična ili netolerantna na kravlje mlijeko zbog prisutnosti proteina kazeina. Za razliku od kravljeg mlijeka, kozje mlijeko sadrži minimalnu količinu ovog proteina, pa je većina ljudi tolerantna na kozje mlijeko.

Kako piti kozju sirutku? Koja količina kozje sirutke je potrebna, poželjna i dozvoljena na dnevnoj bazi ovisi o cilju koji imamo. Optimalna dnevna količina je pola litre, a najučinkovitije je ako se popije ujutro, natašte. Sportašima i osobama koje redovito vježbaju preporuča se i kozja sirutka nakon treninga. Treba napomenuti da osobe koje imaju problema s bubrezima ne smiju pretjerivati ​​s kozjom sirutkom zbog visokog udjela proteina. Kozja sirutka stoljećima se koristi u narodnoj medicini.

Sirutka je tečnost koja ostaje nakon procesa proizvodnje sira, bogata proteinima, vitaminima i mineralima, posebno kalcijumom. Zbog svojih hranljivih sastojaka, sirutka je često korišćena kao dodatak ishrani za jačanje imuniteta i poboljšanje probave. Takođe, koristi se u kozmetici zbog svojih blagotvornih efekata na kožu, kao i u sportskoj ishrani zbog visokog sadržaja proteina. Sirutka može biti slatka ili kisela, zavisno od vrste mleka i načina proizvodnje, a tradicionalno je cenjena u mnogim kulturama kao zdrava i korisna namirnica.

  • Hipokrat ga je savjetovao za jačanje imuniteta i protiv iscrpljenosti. Danas se konzumacija kozje sirutke savjetuje osobama s raznim zdravstvenim problemima, poput bolesti jetre, no važno je napomenuti da ova namirnica ne jamči izlječenje, ali može povoljno djelovati na oporavak. Kozja sirutka za pluća Iako uzimanje kozje sirutke kao dodatka prehrani tijekom šest tjedana može ukloniti nedostatak daha, ne može poboljšati funkciju pluća i kvalitetu života kod osoba s kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću (KOPB).

Dakle, kozja sirutka pomaže u čišćenju pluća, ali nije dovoljno učinkovita za liječenje plućnih bolesti. Kozja sirutka za jetru Kozja sirutka se također koristi kao prirodni čistač jetre. Osobama s masnom jetrom preporučuje se piti dvije čaše kozje sirutke ujutro, dva sata prije doručka. Naravno, to neće samo od sebe riješiti problem, pa je potrebno promijeniti način prehrane – izbaciti prerađenu i masnu hranu, povećati unos proteina. Kozja sirutka ne smije se piti dulje od dva tjedna.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here